Co to je?

Nejprve si popišme, co je to spojivka – jedná se o slizniční blanku, která kryje zpředu bělima a okraj rohovky. Spojivka je v koutku oka a volně přechází na oční kouli. Zánět spojivek může být způsoben bakteriemi, viry nebo také alergiemi. Pokud jde o původ alergický, není toto onemocnění nakažlivé, v tom druhém případě infekční je. Zánět spojivek se lékařsky označuje jako konjuktivida a rozděluje se podle typu průběhu nemoci na chronickou (dlouhotrvající a vracející se zánět), akutní (nástup nemoci během několika hodin spíše dnů) a hyperakutní (nástup nemoci během několika hodin). Toto oční onemocnění je celkem běžné.

Příčiny

Zánět spojivek může být bakteriálního původu – v tom případě oko hnisá a rozvine se během několika hodin, proto se také označuje jako akutní nebo hyperakutní. Zánět způsobuje nejčastěji stafylokok, streptokok nebo hemofilus. Pokud napadne oko zlatý stafylokok, hovoříme již o chronickém zánětu a bývají většinou postižena i víčka. Oko bývá krvavě rudé, v některých případech se víčka i slepují. U dětí se může rozšířit zánět po celém těle a vyvolat teplotu.

Chlamydiový zánět – vzácněji může být oko napadeno parazity, zvanými chlamydie, které nejčastěji postihují pohlavní orgány a jsou sexuálně přenosné. Takový druh zánětu se nazývá trachom a bývá způsoben nízkou úrovní hygieny.

Virová příčina – bývá nejběžnější a zánět způsobují adenoviry. Je vysoce infekční a přenáší se buď přímým kontaktem s nemocným, nebo přes předměty osobní hygieny. U dětí bývá doprovázeno teplotou či horečkou. Dalším spouštěčem bývá herpes vir.

Alergický zánět spojivek – bývá způsoben alergickými podněty, zejména na jaře a v létě. Zánět není hnisavý, oko nadměrně slzí, bývá oteklé, občas se objevuje hlen. Zde je dobré navštívit alergologa.

Příznaky

Příznaky se různí podle typu zánětu. Všeobecně se jedná o pocit „písku“ v očích, zarudnutí, někdy čirý či hnisavý výtok z oka, dále také svědění, otok, nadměrné slzení, pálení a bolest oka. U chlamydiové nákazy pacienti popisují pocit cizího tělesa v oku.

Léčba

Léčbu stanoví lékař dle typu zánětu. Někdy postačí mastička, jindy oční kapky, antibiotika, někdy je důležitá biopsie.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit