Co to je?
Vitamin D je z chemického hlediska hormon. Rozlišujeme dva typy D2 a D3. Tento hormon se vytváří v těle, pokud je naše kůže vystavena slunečnímu svitu – přesněji ultrafialovému záření. Stačí několik minut denně na slunci, aby tělo získalo potřebné množství tohoto vitaminu. V zimním období bývá slunečního světla méně, a proto míváme vitaminu D nedostatek. Naše schopnost vytvářet vitamin D s věkem klesá, a tak staří lidé mají stálý nedostatek. Avšak i mladí dospělí se s tímto problémem potýkají. A proč je vitamin D tak důležitý? Je nepostradatelný pro náš organismus, jelikož se podílí na vstřebávání vápníku – bez něj se vápník nevstřebá, tudíž dochází k řídnutí kostí, tzv. osteoporóze. Vitamin D také posiluje imunitu. Některé studie prokázaly, že snižuje riziko nádorových onemocnění a chrání srdce.
Jak působí?
Vitamin D udržuje kosti silné a zdravé tím, že pomáhá vstřebávat vápník a fosfor do těla a reguluje jeho hladinu v krvi. Proto je důležitý při prevenci osteoporózy – řídnutí a lámání kostí. Osteoporóza postihuje častěji starší lidi, avšak nedostatek vitaminu D může způsobit křivici u malých dětí. Jsou-li hodnoty vápníku v krvi nízké, čerpá ho organismus z kostí – tím ubývá kostní hmota. Některé studie dokazují, že by mohl vitamin D pomáhat v prevenci proti rakovině prostaty či prsu.
Potravinové doplňky
Vitamin D je volně prodejný v lékárnách. Většinou se prodává v kombinaci s vápníkem. Jak již bylo zmíněno, přirozeným zdrojem je sluneční světlo, dále pak tučné ryby jako je například losos, sleď nebo tuňák. Pozor! Tělo dokáže zpracovat přebytek vitaminu D ze slunce, ale z potravinových doplňků ne. Pokud jsou tělu dodávány příliš vysoké dávky, narušuje to naopak metabolismus vápníku a fosforu. Může dojít až k hyperkalcémii, která v nejhorším případě končí smrtí.