O co jde?
Salmonelóza je akutní průjmové onemocnění bakteriálního původu. Způsobuje jej bakterie Salmonella a jedná se o notoricky známé onemocnění, kterého se každý bojí. Obzvláště v létě, kdy nákaza hrozí nejvíce. V České republice salmonelóza postihne několik desítek tisíc obyvatel. Právě v letních měsících to vychází přibližně na deset nemocných na 100 tisíc obyvatel. Salmonelóza není závažné onemocnění, avšak u starých lidí a dětí hrozí větší riziko dehydratace. Ano, pokud se podcení, hrozí riziko úmrtí.
Příčiny
Jak již bylo zmíněno, rizikovější je v letních měsících. Vyšší teploty způsobují větší kazivost potravin a hrozí pomnožení bakterií salmonelly. Vyskytnout se mohou prakticky ve všem, avšak nejrizikovější je maso, vejce a výrobky z nich. Proto se nedoporučuje maso a vejce jíst syrové. Pasterizace bakterie salmonelly zabíjí – tzn. úprava surovin při teplotě min. 72°C po dobu min. 16 sekund. Pozor! Bakterie se mohou uchytit i na noži při krájení masa, proto je důležité jej omýt před krájením dalších surovin. Stejně tak to platí o prkénku na krájení, nádobí, atd. Proto je důležité dbát na hygienu při přípravě stravy. Další příčinou jsou exkrementy přenašečů – hlodavců a much, které se mohou dostat na již tepelně upravené pokrmy.
Příznaky
Inkubační doba je 6-48 hodin. Pacient trpí bolestmi břicha, křečemi, úpornými průjmy (někdy i 20x – 30x denně), objevuje se horečka, bolest hlavy, ale i zvracení a únava. Může dojít k dehydrataci, proto je důležitý příjem tekutin. Pacientovi se mohou podávat banány, rýže, starší rohlíky a později mléčné výrobky. Nemoc může trvat 7-14 dní. Někdy může salmonelóza přejít v chronické onemocnění, dostat se do žlučových cest a později způsobit poškození ledvin, jater, atp.
Léčba a prevence
Navštivte lékaře, pokud budete mít jakékoliv pochybnosti či obavy. Doporučuje se živočišné uhlí, endiaron, sanax, pro děti prášky v sáčcích rozpustných ve vodě.
Dobrou prevencí je vyvarovat se majonézám a tatarkám v restauracích, převážně v letním období, kdy nevíme, jak byly skladovány. Potraviny ihned ukládat do chladu a dbát na hygienu při zpracování surovin. Při převážení/přenášení surovin dbát na to, aby nebyly dlouhou dobu vystavovány vyšším teplotám nebo nebyly na přímém slunci. Suroviny jako maso (např. při grilování) důkladně tepelně připravit, vejce stejně tak. Nezapomeňte, že krémy na dortech, mohou být také zdrojem nákazy.