O co jde?
Jedná se o pronikání žaludečních šťáv a natráveného obsahu žaludku zpět do jícnu. Žaludeční šťávy obsahují kyselinu chlorovodíkovou, která při kontaktu s jícnem odlupuje buňky, kterými je pokryt. Pokud se buňky nestihnou obnovovat dochází k poškození sliznice a jejímu zánětu – zánětu jícnu, tzv. refluxní ezofagitidě. Reflux je celkem běžný, projevuje se pálením žáhy nebo bolestí žaludku. Člověk by reflux neměl podceňovat.
Příčiny
Reflux způsobují různé druhy jídel, mezi ně patří např. sladká a kořeněná jídla, také hltání a přejídání, kouření, některé léky, alkohol, nošení těsného oblečení, obezita nebo nadváha. Reflux se také objevuje u žen v těhotenství, obzvláště v poloze vleže. Pálení žáhy v těhotenství je tím horší, čím více žena přibere na váze. Ale budoucí maminky se nemusí bát, po porodu se vše vrací do normálu.
Příznaky
Nejčastějším příznakem je již zmíněné pálení žáhy, dále pak bolesti v oblasti žaludku, bolení na hrudi, zápach z úst, pocit kyselosti v puse, vyšší kazivost zubů, bolestivé polykání, chrapot a suchý kašel. Dlouhodobý neléčený reflux může přejít nejen v zánět jícnu, ale i v zánět hrtanu a průdušek. Může se objevit i astmatický záchvat, který pacienta ohrožuje na životě. Nemocný také může trpět častým zánětem středouší.
Prevence a léčba
Preventivně je dobré přestat pít alkohol, kouřit a vyvarovat se potravinám, které pálení žáhy a reflux způsobují. Doporučuje se jíst častěji a menší porce, nepřejídat se. Někdy je nutná redukční dieta. Pokud se pálení žáhy objevuje v noci, je dobré více podložit hlavu. Pokud nic nepomáhá, nejvíce účinný je lék Omeprazol. V některých případech je nutná operace, která se provádí laparoskopicky. Je důležité zmínit, že neléčený zánět jícnu může přejít v jícnové vředy, které jsou provázeny silnou bolestí při polykání.