O co jde?
Zhoubné nádorové onemocnění – rakovina vaječníků neboli ovariální rakovina, je velice nebezpečná, jelikož dlouhou dobu nemá žádné příznaky a zůstává pro pacientku skryta. V běžném životě žena nejprve nepociťuje žádné obtíže. Proto jsou důležité pravidelné gynekologické prohlídky, které rakovinu vaječníků mohou objevit. Ve většině případů se ji nepodaří odhalit v ranném stádiu. Útěchou však může být, že ovariální rakovina není v České republice příliš častá. Důležité je také zmínit, že vaječníky mohou být napadány metastázami jiných nádorových onemocnění.
Příčiny
Jednou z příčin je dědičnost. Pokud se objeví toto nádorové onemocnění u někoho z příbuzných, je pravděpodobnost výskytu vyšší. Větší riziko je také u žen, které začaly menstruovat před 12. rokem života. Vliv na propuknutí této nemoci má také dlouhodobé užívání antikoncepce a léků na neplodnost. Ovariální rakovina se vyskytuje častěji u žen, které během života nebyly těhotné. Některé chemické látky, jako je azbest nebo mastek jsou jednou z příčin. Hormonální změny mají vliv – u žen po menopauze roste riziko tohoto onemocnění.
Příznaky
V raném stádiu rakovina vaječníků nemá žádné příznaky. V pozdějším stádiu jsou příznaky nejednoznačné, ale objevuje se nadýmání, zácpa, pálení žáhy a pobolívání v podbřišku. Pokud nádor roste a začne metastazovat, hromadí se v břišní dutině tekutina a ženy pociťují zvětšení břicha a napětí. Ovariální rakovina se může rozšířit na povrch střevních kliček či povrch jater, pobřišnici a projít přes bránici až do pohrudniční dutiny. Pak se přidají příznaky jako časté močení, problémy s dýcháním a nechutenství.
Léčba
Léčbu určí podle rozsahu lékař. Přistupuje se buď k operaci, ozařování, chemoterapii a hormonální terapii. Preventivně je dobré nekouřit, nepít alkohol, udržovat se fit a jíst zdravě. Je dobré jíst zeleninu, ovoce a dostatečné množství antioxidantů.