O co jde?

Rakovina plic je souhrnný název označující jak karcinom plic, tak jiné zhoubné plicní nádory. Je to nejčastější onkologická příčina smrti u mužů. Ročně na rakovinu plic zemře 1,3 milionů mužů a stejně tak žen. Karcinom plic je tak zákeřný proto, že se snadno šíří do okolních tkání. Vzniká z epitelové tkáně, přičemž ho rozdělujeme na dva typy – malobuněčný karcinom plic (SCLC) neboli „karcinom ovískových buněk“ a nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC). Každý z těchto typů se léčí jiným způsobem.

Příčiny

Hlavní příčinou rakoviny plic je kouření a pasivní vdechování tabákového kouře. Kouření se dokonce přisuzuje 80–90 % všech případů karcinomu. Proto se v posledních letech různé organizace snaží šířit osvětu mezi mladými a bojovat s velkými tabákovými společnostmi. Některé státy schvalují protikuřácké zákony, které omezují kouření v pohostinstvích, barech, na veřejných prostranstvích, apod. Dnes jsou běžné fotografie na krabičkách cigaret, které by měly lidi odradit od kouření. Další příčinou jsou látky, jako je azbest a radon, dále také kovy, jako je hliník, berylium, kadmium a sloučeniny niklu. Svou roli hraje i genetika. Pokud se u některého z rodinných příslušníků objeví toto onemocnění, je riziko 2,4 krát vyšší. Další příčinou je znečištěné ovzduší, rentgenové záření, gama záření a plutonium. Také výroba pryže a některé toxické plyny. Odborníci se domnívají, že i některé viry by mohly být další příčinou vzniku rakoviny plic.

Příznaky

Nejčastěji se objevuje kašel, pak vykašlávání krve, dušnost a sípání. Později pacient začne hubnout, pociťuje únavu, může se objevit horečka a paličkové prsty. Mezi další příznaky patří bolest na prsou, nesnadné polykání a bolesti v kostech. Bohužel když se začnou objevovat příznaky, bývá rakovina rozšířena mimo původní ložisko. Pouze 10% bývá odhaleno včas.

Léčba a prevence

Pokud se u vás objeví některý z příznaků, vyhledejte svého lékaře. Lékař stanoví léčbu podle typu a rozsahu onemocnění. Nejdříve je nutný rentgen plic, CT snímkování nebo biopsie. Malobuněčný plicní karcinom (SCLC) se ve většině případů léčí pomocí chemoterapie a ozařování. Nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC) bývá odstraněn chirurgicky. Pak také záleží, zda nádor metastazuje. Nejčastěji se totiž rozšiřuje do mozku, druhé plíce, jater, kostí a ledvin. A jaká je prevence? Samozřejmě přestat kouřit a vyhýbat se vdechování cigaretového kouře. Doporučuje se jíst zdravě, hlavně ovoce a zeleninu a udržovat se fit.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit