Co to je?
Rakovinou jater označujeme zhoubné nádorové onemocnění, které postihuje játra. Nejčastěji se vyskytuje hepatocelulární karcinom, přičemž ročně přibývá až jeden milion nemocných. Tento typ nádoru vzniká jako důsledek cirhózy jater. Objevuje se více v jihovýchodní Asii, Číně a střední Africe. Karcinom jater způsobují také chemické látky, se kterými se člověk dostane do kontaktu (jako jsou insekticidy, estrogeny, androgeny či nitrátáty).
Příčiny
Příčinou jater bývá jiné nádorové onemocnění, které metastazuje. Další příčinou může být Wilsonova choroba, hemochromatóza a hereditární tyrosinemie. Dále také již zmíněné chemické látky a cirhóza jater. Také viry hepatitidy typu B a C. Příčinou je také nadměrné pití alkoholu a kouření cigaret. U dětí se často objevuje hepatoblastom, jaterní nádor, který rychle metastazuje a šíří se nejčastěji do plic a poté do celého organismu.
Příznaky
Příznaky rakoviny jater jsou plíživé. Nejdříve se objevuje celková schvácenost, nadměrná únava a velké bolesti břicha. Později začne pacient ztrácet chuť k jídlu a začne ubývat na váze. Objevuje se bolest na pravé straně pod žebry, také časté teploty se zimnicí. Kůže pacienta začne být nažloutlá, oblast břicha nafouklá, jelikož se začne zaplňovat vodou. V některých případech dochází ke zvětšení sleziny a rozšíření žil. Celkově ubývá svalová hmota. Jakmile pacient nevyhledá lékařskou pomoc a nezahájí se léčba, může dojít ke smrti. (V některých případech nepomůže ani léčba.)
Prevence a léčba
Jedinou prevencí je přestat kouřit, pít nadměrně alkohol a nevystavovat se zbytečně chemickým látkám.
Léčba je individuální dle velikosti nádoru a rozsahu rakoviny jater. Někdy se přistoupí k chirurgickému zákroku, v některých případech se doporučuje transplantace jater nebo také ozařování. Někdy se kombinuje chemoterapie s embolizací cév.