Co to je?
Pupalka, latinsky oentothera, je divoce rostoucí květina, která původně pochází ze Severní Ameriky. Dnes je rozšířena na pěti kontinentech a má 145 druhů. Najdete ji na sušších místech, chudých na živiny, většinou narušených lidskou činností. Poznáte ji podle žlutých trychtýřovitých květů a toho, že roste spíše osamoceně. Dorůstá výšky až 300 cm. Tato léčivka se odedávna používala proti hemoroidům, bolesti žaludku, bolesti krku a k léčení pohmožděnin. V dnešní době je hlavně ceněný olej, pro aktivní složku gama-linolenovou kyselinu. Ta je podobná lidským hormonům prostalginům a je schopna řídit několik tělesných funkcí. Pupalkový olej je účinnější než mnohé ostatní, jelikož neobsahuje jiné mastné kyseliny a dobře se vstřebává.
Využití a význam
Užívání pupalkového oleje zmírňuje svědění a mokvání ekzému. Je účinný proti bolesti při revmatoidní artritidě. Ženy trpící endometriózou a menstruačními potížemi také pociťují úlevu. Zmenšuje projevy rosacei a akné. Snižuje příznaky při nervovém poškození diabetem.
Lidé trpící ekzémem popisují první pozitivní účinky po 3-4 měsících užívání, poté se dokonce sníží potřeba užívání steroidních mastí.
Kyselina gama-linolenová obsažená v pupalkovém oleji se mění v důležité protizánětlivé prostalginy, proto pomáhá proti bolestem kloubů a jejich otokům při artritidě.
Užívání
Doporučená denní dávka pupalkového oleje je 1000 mg. Užívá se třikrát denně při jídle, jelikož se lépe vstřebává. Může být nahrazen brutnákovým olejem či olejem z černého rybízu, které však obsahují i jiné účinné látky a hůře se v těle vstřebávají. Pupalkový olej, dle provedených studií, má vedlejší účinky, které popisují 2% pacientů – jedná se o nadýmání a jiné zažívací potíže. Proto je dobré užívat olej během jídla, jak již bylo zmíněno výše.
Vyrábí se ve formě tobolek, samozřejmě oleje a softgelu. O užívání a obsahu účinných látek v určitých výrobcích se poraďte s lékárníkem.