Co to je?
Průjem poukazuje na problém se zažíváním, vyznačuje se řídkou a častou stolicí. Je to sice velice nepříjemné, ale není to samostatné onemocnění. Většinou se jedná o lehké podráždění normálního zažívání, avšak někdy může být příznakem závažného onemocnění. Při běžném zpracování potravy v žaludku, putují natrávené zbytky do tlustého střeva, kde přes stěnu střeva vstupuje voda a napomáhá při tvorbě stolice. Pokud škodlivé nebo toxické látky tento proces naruší, proces se nedokoná a voda odchází se stolicí. Dochází pak k překotnému a nutkavému vyprazdňování.
Příčiny
Průjem mají ve většině případů na svědomí bakteriální nebo virové infekce z potravin či nápojů. Někdy se jedná o nesnášenlivost/alergii na určité potraviny nebo otravu. Pokud člověk vycestuje za hranice, je pravděpodobnost průjmu vyšší, obzvláště v rozvojových zemích. Ovšem každý člověk má jiné zažívání a je zvyklý na jiný jídelníček. Co je pro někoho běžné, druhému může způsobit průjem. Také některé léky, vitaminy, potravinové doplňky a bylinky mohou způsobit řídkou stolici. Pozor, průjem může být projevem závažnějšího onemocnění jako je např. rakovina tlustého střeva, onemocnění slinivky, kolitidy, syndromu dráždivého tračníku, apod. Plynatost a průjmy jsou také příčinou alergie na mléčné výrobky/laktózu.
Příznaky
Častější stolice – více než 3x za den, řídká až vodnatá. Provázená plynatostí a křečemi v břiše. Také se může objevit teplota až horečka, nauzea a žízeň.
Léčba
Průjem může být akutní – trvá 2-3 dny, max. 2-4 týdny, nebo chronický, pokud trvá déle. Zvýšené pozornosti se musí dbát u malých dětí a starších lidí, kdy může dojít k dehydrataci a nepřiměřeným ztrátám draslíků + minerálů. U průjmu je důležité odhalit příčinu a nastavit vhodnou léčbu. Někdy stačí zaléčit doma, běžně dostupnými přípravky, ale pokud se stav nezlepšuje, navštivte lékaře. Vždy dbejte na doplňování tekutin a dietu.