Co to je?
Nehty byly odnepaměti známkou celkového zdraví, ale i bohatství. Ženy si je lakovaly, dokonce nosily stříbrná a zlatá zdobná pouzdra, jež měla zdůraznit jejich krásu. A nejen ženy je nosily. Lakování a zdobení nehtů přetrvalo do dnešní doby.
Nehet je tvrdé zakončení prstů, které je tvořeno z vazivové tkáně zvané keratin. Slouží k přenosu tlaku na prst s okolím. Zdravý nehet roste rychlostí 0,1 mm za den. Mohou však růst pomaleji, slábnout, stávat se lámavými z rozličných příčin. Nejčastějším problémem s nehty bývá plísňová infekce.
Příčiny
Pokud člověk nedodává tělu dostatek živin, odrazí se to na nehtech. Takzvané rýhování způsobuje nedostatek vitaminu B. Lámavost a suchost nehtů má na svědomí nedostatek vápníku. Tvoří-li se vám záděry, chybí vašemu tělu kyselina listová a vitamin C. Následkem skrytého onemocnění (jako je například srdeční choroba) nehty změní tvar a barvu. Bílé skvrnky zrcadlí nedostatek zinku. Kožní plíseň se může rozšířit i na nehty a způsobit tak problémy. Plísně bují ve vlhkém, mokrém prostředí – propocené boty a plavecký bazén bývá nejčastějším místem nákazy.
Příznaky
Lámavé, suché nehty, které se štěpí nebo pomalu rostou. Dále také zažloutlé tlusté nehty, nejčastěji na nohou, bývají napadené plísní. Změna barvy, tvaru, struktury nehtu poukazuje na skrytou nemoc.
Co můžu udělat?
Jak již bylo zmíněno výše, pokud vám chybí některý z vitamínů, může se to odrazit na vašich nehtech. Dále pak rybí tuk či lněný olej, pupalkový olej přispívají k výživě nehtů. Nehty infikované kožní plísní je dobré co nejrychleji zaléčit – buď navštivte kožního lékaře, nebo se poraďte se zkušeným lékárníkem. Z přírodních zdrojů je na infekci nehtů dobrý tea tree oil, česnekový olej nebo měsíčková mast. Doporučuje se udržovat nehty krátké, při domácích pracích s čistícími prostředky používat rukavice, do plaveckého bazénu nosit boty a nezastřihovat kůžičku u lůžka nehtů.