Praskání kůže je nepříjemný zdravotní problém, který může mít různé příčiny a projevy. Tento jev se může objevit v důsledku suché pokožky, nedostatečné hydratace, extrémních teplotních výkyvů či nadměrného mytí. Navíc přispívají také genetické predispozice, kožní onemocnění jako atopický ekzém či psoriáza, ale i špatná výživa.
Suchost je hlavní příčinou praskání kůže. Pokožka ztrácí svou přirozenou vlhkost vlivem nízké vzdušné vlhkosti, zvláště v zimě, a neustálým vystavováním se agresivním čisticím prostředkům. Proto je důležité používat šetrné produkty a pravidelně aplikovat hydratační krémy, které pomáhají obnovit přirozenou bariéru pokožky a chrání ji před praskáním.
Dalším významným faktorem je nedostatečná výživa. Pokožka potřebuje pro svůj zdravý vzhled a správnou funkci dostatek vitamínů a minerálů, zejména vitamin A, C a E, zinek a omega-3 mastné kyseliny. Zdravá strava bohatá na ovoce, zeleninu, ořechy, semínka a ryby může výrazně přispět k prevenci praskání kůže.
Kromě těchto preventivních opatření je rovněž důležité správně ošetřovat již postiženou kůži. Důkladná hygiena, používání léčivých mastí nebo krémů s obsahem lanolinu, vazelíny či aloe vera mohou urychlit hojení. Při závažnějších případech, kdy běžné prostředky nepomáhají, je vhodné vyhledat lékaře nebo dermatologa k odborné konzultaci.
Celkově vzato, praskání kůže je problém, který vyžaduje péči a pozornost. Kombinace správné hydratace, výživy a preventivních opatření může výrazně snížit riziko praskání pokožky a zlepšit celkový stav kůže. Nezapomínejte, že zdravá pleť je nejen otázkou krásy, ale také zdraví.
Co by vás mohlo zajímat: antibiotika a menstruace, streptokok ve vagíně, vaskulitidy a arteritidy: příznaky, léčba, záněty žil, kručení ve střevech nebo bolest v nadbřišku bolest žaludku