Co to je?

Poruchy trávení se odborně nazývají dyspepsie. Jde o různé problémy doprovázející zažívání. Můžeme sem zařadit – kručení a křeče v žaludku, nadýmání, bolesti žaludku, nevolnost a zvracení. Každopádně mezi nejčastější obtíže patří pálení žáhy. S tím se čas od času potýká každý druhý člověk. A o co se vlastně jedná? Žaludek obsahuje kyselinu solnou, které se při trávení tvoří až jeden litr denně. Ta se při špatném trávení může vracet do jícnu, který na rozdíl od žaludku není chráněný výstelkou, a to způsobuje palčivou bolest. Odborně se tento jev nazývá gastroezofageální reflux. V nejhorším případě může dojít až k zánětu jícnu, jenž je provázený velice silnými bolestmi a pálením na hrudi.

Příčiny

Potrava jde jícnem do žaludku a tam je uzavřena dolním svěračem jícnu, aby se nevracela zpět. V některých případech se však úplně neuzavře a tím vzniká již zmíněné pálení žáhy. Tento jev velice zhoršuje kouření, jelikož vysušuje sliny. Sliny mají neutralizační funkci kyselin. Dolní svěrač jícnový také oslabuje nadváha a těhotenství. Špatný vliv také mají některé potraviny a nápoje – jako například: pomerančový džus, káva, máta peprná a čokoláda. Možná byste se divili, ale i příliš utažený pásek či těsné oblečení v pase vytlačuje žaludeční šťávy vzhůru. Také přejídání, stres a úzkost mají neblahý vliv na správné zažívání. Nadýmání a bolesti žaludku způsobuje mluvení při jídle a kousání s otevřenou pusou – člověk napolyká příliš mnoho vzduchu.

Příznaky

Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o pálení žáhy, ale i pocit zvratků v krku. Dále nadýmání, říhání a kručení v žaludku. Mohou se také objevit křeče a bolesti žaludku, nauzea, dávení a zvracení.

Co mohu udělat?

Existuje hned několik volně prodejných prostředků proti pálení žáhy. Při překyseleném žaludku se doporučuje kalcium karbonát, žaludeční sliznici hojí deglycyrinizovaná lékořice a šťáva z aloe vera zklidňuje podrážděný žaludek. Gama-oryzanol (výtažek z rýžových otrub) pomáhá při chronických problémech. Také pomáhá po dobu jednoho měsíce užívat kyselinu pantotenovou, tiamin a cholin, což jsou vitaminy B. Heřmánkový čaj je také účinný a užívá se již po staletí.

Pokud chcete poruchám trávení předejít, jezte častěji a v menších dávkách. Jezte v klidu, nespěchejte a jídlo řádně rozkousejte. Nepřejídejte se, vynechejte tučná jídla, omezte alkohol, kávu a jiné dráždivé nápoje a potraviny. Snižte nadváhu a jezte zdravě. Poslední jídlo si dejte nejméně tři hodiny před spaním.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit