Co to je?

Popálenina je poškození kůže nebo tkáně. Může vzniknout působením slunce, tepla, elektrického proudu, tření, chemických látek nebo opařením. Dost často k tomuto poranění dochází v domácím prostředí. Někdy lze ošetřit běžně dostupnými prostředky, jindy pacient musí vyhledat pohotovost. Záleží na závažnosti a rozsahu popáleniny. Rozdělují se do čtyř skupin. Popáleniny prvního stupně postihují pouze povrchovou část kůže a jsou nejméně závažné (sem patří spálení od slunce). Pokud popáleniny proniknou do některé ze spodních vrstev, mluvíme o druhém stupni. U třetího stupně dochází k zasažení všech vrstev kůže. A u nejzávažnějšího tzn. u čtvrtého stupně bývají zasaženy svaly, nervy, cévy a kosti. Vrchní vrstvy mohou být spečené, odumřelé a to se nazývá příškvary. U těžších popálenin je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Řeší se operativně a bývá nutná transplantace kůže. Léčení může být bolestivé a dlouhodobé. Rozsáhlé popáleniny mohou být smrtelné.

Příčiny

Člověk se může polít horkou vodou, nápojem, tukem či polévkou, v tom případě se jedná o opařeniny. Popáleniny prvního stupně bývají způsobeny neopatrnou manipulací s žehličkou, horkým hrncem, apod. a spálením od slunce. Také neopatrné chování u otevřeného ohně. Těžší popáleniny vznikají po zasažení elektrickým proudem, kde povrchová zranění nemusí být rozsáhlá, ale mohou být poškozeny vnitřní orgány. Poranění chemikáliemi bývá též závažné.

Příznaky

1.stupeň: Zarudnutí kůže, někdy i slabý otok. Bolest trvá dva až čtyři dny. Při hojení může kůže svědit a poté se oloupat.

2.stupeň: Zarudnutí kůže, puchýře, mírný až středně velký otok, může dojít k zánětu kůže. Velmi bolestivé.

3.stupeň: Nebolestivé, jelikož jsou zasaženy nervy a cévy, spíše nepříjemné pocity. Žlutá, bílá až hnědá barva kůže. Zjizvení a stažení kůže. Někdy je nutná amputace.

4.stupeň: Černá barva kůže, zuhelnatění a tzv. příškvary. Nebolestivé. Často dochází k funkčnímu postižení, bývá nutná amputace, může dojít i ke smrti.

Co můžu udělat?

Při menších popáleninách 1. a 2.stupně můžeme kůži ošetřit doma. Těsně po opaření či popálení je dobré postižené místo ponořit do velmi chladné vody na cca 10 minut nebo přiložit studený obklad. Dbejte na to, ať neprotrhnete puchýře, pokud se objeví. Po ochlazení můžete nanést pěnu nebo mast s obsahem pantenolu. Velice účinný je i gel z aloe vera. Dále můžete použít obklad navlhčený v odvaru z heřmánku. Měsíčková mast má protiinfekční účinky, proto je také dobrá. Dále se doporučuje při hojení kůže pít hodně tekutin a nesprchovat postižené místo teplou vodou. Popáleniny nevystavovat slunečnímu záření!

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Cysta na vaječníku