Co to je?

Parkinsonova nemoc je degenerativní onemocnění centrálního nervového systému. Jedná se o odumírání buněk v mozku, přesně v bazálních gangliích, které mají na starosti produkci dopaminu. Dopamin přenáší nervové vzruchy po nervových drahách. Nedostatek této látky pak způsobuje potíže s pohyblivostí člověka. Jde o nejčastější degenerativní onemocnění na světě a projevuje se po 60. roku života, ve výjimečných případech propukne ještě před 40. rokem života. Tuto chorobu poprvé popsal britský lékař Jameson Parkinson počátkem 19. století, je však známá již od starověku.

Příčiny

Příčiny nejsou dosud bezpečně známy. Vědci se domnívají, že vliv může mít genetika a vnější prostředí. Některé studie potvrdily jako původce některé toxiny či virové mozkové infekce. U lidí, trpících touto nemocí, dochází k odumírání buněk, jenž produkují dopamin, tím pádem nedochází k přenosu nervových signálů. Člověk ztrácí kontrolu nad svou pohyblivostí. Dochází ke ztuhlosti a únavě svalů, třesu atd.

Příznaky

Nejdříve člověk cítí ztuhlost končetin a svalovou únavu. Postava se sníží a nahrbí, dále si můžete všimnout pomalé, šouravé chůze. Později se objevuje třes končetin – většinou křížem (např. pravá ruka a levá noha), dále potíže s polykáním a mluvením. Nemoc může doprovázet deprese či úzkostné stavy, někdy i ztráta paměti. V pozdním stádiu má pacient nehybný výraz, slintá a nedokáže psát. Dochází k inkontinenci a zácpě.

Léčba

Žádné léky na Parkinsonovu nemoc nebyly objeveny, existují pouze prostředky, jež zmírňují průběh. Mezi jeden z nich patří levodopa – nahrazuje dopamin, ale při dlouhodobém užívání se snižuje jeho účinnost. Také se v dnešní době přistupuje k chirurgickým zákrokům mozku, což má pozitivní výsledky. V několika zemích světa se zkoumá metoda léčby pomocí implantace kmenových buněk. Potravinové doplňky se dají kombinovat s klasickými léky, ale vždy je důležité konzultovat je s lékařem. Mohou se navzájem ovlivňovat. Pozitivní vliv má vitamín B6 (reaguje s levodopou), koenzym Q10 a NADH. Antioxidanty jako vitamin C a E pomáhají chránit buňky. Lněný olej a Omega – 3 mastné kyseliny jsou dobré pro prevenci. Preventivně také můžete: procvičovat paměť, udržovat mozek aktivní, stejně tak i tělo – cvičte nebo se procházejte každý den, jezte zdravě (zařaďte do svého jídelníčku ryby, avokádo, banány).

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit