Co to je?

Len setý, latinsky Linum usitatissimum, je rostlina, která se po staletí zpracovávala na vlákno. Z něj se pak tkalo plátno a šilo oblečení. Používá se samozřejmě dodnes. Len má krásné modré květy, je to jednoletá rostlina a dorůstá do výšky jednoho metru. Semínka lnu mají blahodárné účinky na lidské zdraví, taktéž olej, který se lisuje za studena. Kromě využití v potravinářském a farmaceutickém průmyslu, se olej v různých směsích s pryskyřicemi či rozpouštědly používá na úpravu dřeva. Dále také jako pojivo do olejových barev, tvrdidlo ve tmelech, jako plastifikátor, ale i k výrobě linolea. Lněný olej je čirý a má zlatavou barvu.

Význam pro lidské zdraví

Zralá semínka lnu setého obsahují tuky a oleje nezbytné pro lidské zdraví, tzv. Esenciální mastné kyseliny. Ty se samozřejmě nachází i v lněném oleji, přesněji se jedná o Omega-3 mastné kyseliny a kyselinu alfa-linolenovou. Omega-3 mastná kyselina se také nachází v sóje, řepce, ve vlašských ořeších, ale i v černém rybízu. Lněné semínko obsahuje 800krát více lignanů než většina ostatních potravin, lignany pozitivně působí na lidské zdraví, hormony a pomáhají v boji proti bakteriím a plísním.

Esenciální mastné kyseliny obsažené ve lněném oleji působí jako ochrana lidských buněk, chrání je před škodlivými látkami. Lněný olej snižuje cholesterol a chrání tak srdce před nemocemi. Dále podporuje trávení, může být prospěšný při angině pectoris a vysokém krevním tlaku. Působí také proti vzniku žlučových kamenů a posiluje vlasy i nehty. Lněný olej obsahuje fytoestrogeny, které mohou částečně nahrazovat ženské hormony estrogeny, proto vyvažuje nedostatek tohoto hormonu během menstruačního cyklu či v menopauze. Pozitivně ovlivňuje stav děložní sliznice, proto může ovlivnit některé formy neplodnosti.

Antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky jsou dobré v boji s opary, dokonce napomáhá k prevenci a léčbě pásového oparu.

Užívání

Lněný olej se užívá při jídle, dvě polévkové lžíce, dvakrát denně. Může se také smíchat s různými nápoji, jogurtem či tvarohem. Pozor! Někteří lidé mohou být na lněné semínko alergičtí – pokud se dostaví dechové potíže, otékání ústní sliznice, vyhledejte lékařskou pomoc.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami