Co to je?

Kurkuma je původně indické koření, které se získává povařením, následným sušením a pomletím oddenků kurkumovníku dlouhého, latinsky Curcuma longa. Je to žlutá, vytrvalá rostlina s výraznými květy. Koření kurkuma se používá do směsi koření kari, někdy bývá označována jako indický šafrán. Obsahuje aktivní složku kurkumin, což je olej, oranžové barvy a zemitě až nahořklé chuti. Kurkuma se také používá ke konzervování a dobarvování potravin, hlavně v Indii.

Využití

Kurkuma je ceněná pro své antioxidační účinky, čímž chrání lidské buňky před poškozením volnými radikály, má podobný účinek jako vitamin E a C. Kurkumin, složka obsažená v kurkumě, působí protizánětlivě. Používá se vnitřně a při zevním použití působí jako tzv. náplast. Několik studií potvrdilo, že má protirakovinný účinek, dále také chrání játra před poškozením a měla by pomáhat při snižování hladiny cholesterolu. Mezi její další pozitivní účinky patří schopnost potlačovat srážlivost krevních destiček a tlumí uvolňování zánětlivých faktorů. Kurkumin by také měl snižovat zánětlivé procesy v těle a působit jako kortizon a fenylbutazon. Tím pádem by se měl potlačit rozvoj rakovinného bujení a časný vývoj této nemoci. Je proto také jednou ze složek léků na rakovinu. Někteří odborníci přišli na to, že by měla pomáhat i při otocích a bolestech kloubů, což jsou projevy revmatické artritidy.

Jak vybírat?

Kurkuma je k dostání v lékárnách. Dbejte na to, abyste nepřekročili denní dávku, která je 500 – 1000 mg (při obsahu 95% kurkuminoidů). Poraďte se s lékárníkem. Vyrábí se v podobě tabletek, tobolek nebo prášků. Užívá se mezi jídly a pro lepší vstřebávání se doporučuje současně užívat bromelin. Kurkuma by se neměla užívat dlouhodobě, ve výjimečných případech může poškozovat zažívací ústrojí.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami