Křečové žíly postihují v dnešním světě stále více obyvatel a kvůli masivnímu nárůstu tohoto onemocnění v posledních letech ho řadíme mezi civilizační choroby. Varixy jsou nejčastějším onemocněním žil a na jejich vzniku se podílí řada faktorů, mezi které patří především věk, genetická dispozice či těhotenství.
Popis
Křečové žíly jsou onemocněním především dolních končetin. Varixy se projevují buď jako malé modré jemné žilky nebo jako velké tlusté hrboly na kůži. Není to pouze vizuální stránka onemocnění, která pacienta trápí, dalšími příznaky provázejícími tuto chorobu jsou otoky nohou, pocit tíhy v dolních končetinách či bolest.
Co se týče četnosti výskytu u pohlaví, varixy jsou častější u žen. Vzhledem k tomu, že se jejich výskyt zvyšuje s věkem, je možnost postižení varixy u mladší populace velice malá. Výskyt křečových žil je vysoký zejména u populace starší šedesáti let. Pokud onemocněním trpí vaši rodinní příslušníci, je pravděpodobné, že onemocníte také, jelikož oslabené žilní stěny jsou dědičné.
Historie
Křečovými žilami trpěli již pacienti ve starém Řecku a Římě, kde byli léčeni pomocí uzavření žíly technikou zvanou zajizvení drátem. V západních zemích se po mnoho let na léčbu varixů využívala skleroterapie, která křečové žíly zajizvila pomocí speciálního roztoku, jenž byl podáván intravenózně. S postupem času díky zlepšení přístrojů se na skleroterapii začal užívat ultrazvuk. V současnosti je nejlepším prostředkem na léčbu varixů laser. Jedná se o šetrnou metodu, při níž se stejně jako u jiných technik žíla zevnitř zajizví.
Léčba
S křečovými žilami nám může pomoci podpůrná léčba zahrnující nošení stahovacích punčoch či léčba pomocí medikamentů. Podpůrná léčba však křečové žíly odstranit nemůže, problém vyřeší pouze chirurgický zákrok.
Dodatek
Nejlepší prevencí proti křečovým žilám je dodržování zdravého životního stylu. Mějte pokud možno dostatek pohybu, nekuřte, příliš nesolte a vyvarujte se častému požívání smaženého jídla.