Ischemická choroba dolních končetin je nemoc, při které dochází k zhoršenému prokrvení tkání dolních končetin. ICDK postihuje pouze tepny. Příčinou je buď zúžení, nebo uzávěr tepen, který je u většiny případů způsobený aterosklerózou. Kvůli ateroskleróze dochází ke změnám na cévních stěnách a tvorbě tukových plátů, které postupně tepnu zúží. V zúžené tepně dochází k usazování krevních destiček a následné tvorbě sraženin, které mohou tepnu uzavřít.
Popis
Příčinou ICDK může být ateroskleróza, vaskulitida nebo Buergerova choroba, která je dnes velmi vzácná. Rizikovými faktory pro vznik tohoto onemocnění jsou cukrovka, kouření nebo zvýšený cholesterol. Příznaky nemoci se dělí do několika podskupin na základě závažnosti. Mezi nejdůležitější patří pocit chladných nohou a občasné kulhání. Nemoc mnohdy končí gangrénou a následnou amputací nohy.
Historie
V minulosti bylo možné vyšetřovat pacienty pouze pomocí fyzikálního vyšetření, při kterém bylo možno zjistit jinou barvu a teplotu končetiny. Až díky zobrazovacím metodám jako je CT, či angiografické vyšetření tepen se pacienti dočkali podrobnějšího vyšetření.
Léčba
Ischemická choroba dolních končetin se léčí pomocí infuzí medikamentů, mezi něž patří antikoagulanty či antiagreganty, které rozpouštějí krevní sraženiny. V současné době se využívá i chirurgická léčba. Mezi chirurgické výkony se řadí angioplastika, při níž se do postiženého místa cévy zavede katetr, díky němu se odstraní aterosklerotické pláty. Mezi další chirurgické výkony patří umístění stentů do cévy nebo přemostění zúženého úseku cévy neboli bypass.
Dodatek
Ischemická choroba dolních končetin často končí amputací. Ačkoliv je v současnosti na záchranu končetiny pacienta vynaloženo obrovské úsilí lékařů, navzdory jejich péči podstoupí amputaci ročně asi 4000 pacientů.