Co to je?
Jedná se o bakteriální zánět příklopky hrtanové, která oteče a není schopna plnit svou funkci. Jejím úkolem je uzavírat vstup do průdušnice tak, aby se do dýchacích cest nedostala potrava ani tekutiny. Pokud je vyřazena ze svého běžného fungování, hrozí člověku udušení. Jestliže se příklopka zanítí, oteče a brání i v běžném dýchání. Jestliže pacient akutní stav rychle neřeší, může dojít až ke smrti. Epiglotitida je riziková převážně u dětí od tří do šesti let, zejména v zimních měsících. Naštěstí se výskyt tohoto onemocnění v posledních letech snížil díky povinnému očkování (Haemophilus typu B). U dospělých tuto nemoc způsobuje povětšinou Streptococcus pyogenes a Neisseria meningitidis.
Příčiny
Jak již bylo zmíněno výše, epiglotitidu u dětí způsobuje bakterie Haemophilus influenzae typu B a u dospělých Streptococcus pyogenes nebo Neisseria meningitidis. Jedná se tedy o nakažlivé onemocnění. Příčinou může být popálení záklopky hrtanové, např. horkými tekutinami, nebo také poranění.
Příznaky
Nejprve se objevují příznaky podobné zánětu dýchacích cest – bolest při polykání, řezavá bolest v krku, tak silná, že dítě nechce ani jíst ani pít. I polykání slin je velmi obtížné. Nastupují vysoké horečky, kdy se dítě hodně potí. Jakmile nemůže pít, má silný pocit žízně. Příznaky se rychle zhoršují. Dítě může i lehce pokašlávat. Většinou nemůže dýchat v leže na zádech. Kojenci zaklánějí hlavu, jelikož pouze takto mohou dýchat. Při dýchání je slyšet bublavý až srkavý zvuk. Dítě je bledé, unavené až apatické – z nedostatku kyslíku. Je důležité co nejdříve zavolat rychlou záchrannou službu a dítě dopravit k doktorovi, jelikož hrozí udušení. U dospělých se epiglotitida pozná také podle bolesti, která vystřeluje do uší.
Léčba
Epiglotitida se léčí antibiotiky nitrožilně. Pacient by měl být vždy hospitalizován. Podle potřeby jsou také podávány léky na srážení horečky a otoku.