Co to je?
Černý kašel, latinsky Pertussis, je dávivý kašel, který se přenáší kapénkovou infekcí a je vysoce nakažlivý. Způsobuje ho bakterie Bordetella pertussis. V zemích Evropské unie i v České republice se proti němu celoplošně očkuje, a proto byl téměř vymícen. Hrozbu představují přistěhovalci, kteří nejsou naočkovaní. V Čechách probíhá vakcinace složkami bakterií černého kašle, které slouží k imunizaci organismu. Podává se v rámci hexavakcíny, která se očkuje na čtyřikrát (a chrání proti šesti nemocem). Černý kašel postihuje převážně malé děti, u dospělých se vyskytuje vzácně.
Příčiny
Černý kašel způsobuje bakterie Bordella pertussis, která osidluje dýchací cesty a rychle se množí. Poté znemožňuje pohyb řasinek – buněk, které mají na starosti vykašlávání hlenu, a začne produkovat toxické látky tzv. pertussové toxiny. Ty nepronikají do krve, ale může způsobit závažné místní zdravotní komplikace. Do napadených míst – průdušek a průdušinek se shlukují bílé krvinky, tělo také začne produkovat hormony a způsobuje nízkou hladinu cukru v krvi. Postupně se objevují otoky, jelikož toxin způsobuje vyšší propustnost cév. Následně je znemožněno dýchání a může dojít k udušení.
Příznaky
Černý kašel se nejčastěji objevuje mezi 3.- 5. rokem života. Inkubační doba je týden až 14 dní. Nejprve se objeví obyčejný kašel, pak se objevuje záchvatovitý kašel – přibližně mezi 2. a 3. týdnem. Dítě se během záchvatu nemůže nadechnout, může i zvracet, začít modrat v důsledku nedostatku kyslíku v krvi. Příznaky jsou horší v noci. Nemoc nedoprovází horečka. Kašel může trvat 4 – 8 týdnů, poté ustupuje.
Léčba
Je důležité včas nasadit antibiotickou léčbu a bývá nutná hospitalizace. V raném stádiu nemoci lékař může podat tekutinu složenou z protilátek proti černému kašli. Čím je dítě menší, tím je nemoc nebezpečnější. U kojenců do pěti měsíců dochází v 70% ke smrti.