Co to je?
Celiakie neboli glutenová enteropatie je autoimunitní onemocnění. Zjednodušeně se také celiakii říká alergie na lepek. Jedná se totiž o chronický zánět tenkého střeva, který způsobuje lepek neboli gluten. Lepek je bílkovina obsažená v obilovinách – převážně v pšenici, ječmenu nebo žitě. Na celiakii neexistuje léčba, pacient musí dodržovat bezlepkovou dietu. Může se objevit v jakémkoliv věku, ale častěji se projeví už v dětství. Je to celkem běžné autoimunitní onemocnění, které velice znepříjemňuje život. Pacient si musí bedlivě hlídat stravu hlavně v restauracích a společných stravováních. Jen minimální množství lepku může zapříčinit veliké obtíže.
Příčiny
Toto onemocnění je dědičné, příčinu tedy můžeme hledat v genech. Další příčinou mohou být viry, přesněji adenoviry a rotaviry, které poruší střevní mikroflóru a zvýší se tak prostupnost střev. Objevuje se také společně s jinými onemocněními jako je Downův syndrom, onemocnění štítné žlázy, cukrovka 1. typu a dermatitis herpetiformis During. Příčinou může být vnější okolí i psychická či fyzická zátěž.
Příznaky
Celiakie existuje přibližně pět druhů, proto se její projevy u pacientů různí. Nejčastější bývá průjem, jehož následkem pacient ubývá na váze, dále také nadýmání a únava. Někdy i bolesti v oblasti břicha a špatně od žaludku. Žlutá kůže či bledost, vypadávání vlasů a jejich zvýšená lámavost. Snížení počtu červených krvinek, krvácení, dušnost, hematomy a otoky. U někoho se objevují bolesti kostí, svalová slabost a mravenčení. V nejhorších případech se objeví svalové křeče, krvácení do kloubů, osteoporóza a obrna.
Léčba
Nejdříve je důležité zjistit, zda se opravdu jedná o celiakii. Lékař provede sérologické testy či endoskopii. Většinou se nasadí bezlepková dieta, která se musí držet celoživotně. V některých případech lékař ještě předepíše kortikoidy.