Co to je?
Jedná se o zánět dolních cest dýchacích a je to vlastně zánět průdušek. Je to jedno z nejčastějších onemocnění dýchacích cest převážně v podzimních a zimních měsících. A jak vzniká? Bakterie, viry, plísně, chlamydie, ale i částečky prachu či plynů zduřují sliznici plic, zužují průdušky a tvoří se hlen, který pak vykašláváme. Bronchitida může být akutní nebo chronická. Akutní – pacient trpí kašlem, který může trvat i několik týdnů a bývá doprovázen teplotami, které trvají několik dní. Chronická – pacient trpí zahleněním a kašlem několik měsíců, když ustane, může se za čas vrátit. Objevuje se nejčastěji u kuřáků.
Příčiny
Akutní bronchitida může být zapříčiněna prostydnutím, špatnou imunitou a dost často navazuje na onemocnění jako je například chřipka. Další příčiny jsou bakterie či viry, které pak vyvolávají žlutý až žlutozelený hlen. Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým namáháním dolních cest dýchacích, převážně vdechováním škodlivých látek či mikroskopických částeček. Proto jí trpí kuřáci a lidé pracující v nevhodných pracovních podmínkách. Bohužel i alergici jsou k bronchitidě velice náchylní.
Příznaky
Akutní forma: Zvýšená teplota několik dní, úporný kašel s vykašláváním hlenu zabarveného do bíla, žluta či žlutozelena, také se mohou objevit bolesti hrudního svalstva při kašlání.
Chronická forma: Trvalý kašel se sekrecí bílého, žlutého či žlutozeleného hlenu, trvající přibližně tři měsíce a opakující se, objevuje se dušnost nebo sípání, zadýchávání a kašlání i při menší námaze, únava a někdy i bolest hlavy.
Co můžu udělat?
Pokud máte teplotu a vykašláváte hlen, navštivte lékaře. Dle původu kašle nastaví léčbu, je možné, že i antibiotickou. U chronického kašle je dobré přestat kouřit a vyhnout se pobytu v zakouřených místech. Je dobré pít hodně tekutin, aby se hlen zředil – dobré jsou bylinkové průduškové čaje či minerální voda Vincentka. Pokud je zhoršená kvalita ovzduší, zůstaňte raději doma. Dále mohou pomoci multivitaminové a minerální doplňky, které zlepší imunitu a mohou předcházet onemocněním. Užívání vitaminu C též pomáhá, jelikož dokáže likvidovat viry. Na posílení imunity je obzvláště dobrá echinacea nebo-li třapatka, má antibakteriální účinky a může se užívat preventivně v podobě tinktury, tobolek či prášku.