Bronchiální astma
Bronchiální astma je jedna z nejčastějších chorob postihujících dýchací cesty. Jedná se o nevyléčitelné, avšak léčitelné onemocnění průdušek, na jehož vzniku se podílí řada faktorů.
Popis
Pacienta trpícího průduškovým astmatem často trápí dušnost a kašel, který je suchý a dávivý. Kašel se zhoršuje hlavně během noci, což zhoršuje kvalitu spánku. Kromě kašle je zhoršeno i samo dýchání. Pacienti popisují ztížený výdech a nádech, který je kvůli otoku sliznice doprovázen pískotem. Ke zhoršenému dýchání se přidružuje i tlak na prsou. Projevy astmatu mohou být subjektivní a mohou se u různých pacientů lišit.
Historie
První zmínky o astmatu byly nalezeny v zápiscích na papyru nalezeném v Egyptě. Je však možné, že se první pacient s astmatem objevil již mnohem dříve. O problém astmatu se zajímalo mnoho historických osobností. Například Hippokrates zjistil, že se astma vyskytuje zejména u kovodělníků. Galén popsal, že astma je způsobeno bronchiální obstrukcí. V následujících stoletích si lékaři mysleli, že se astma projevuje ve spojitosti s depresí a zařadili ho tak mezi psychosomatické onemocnění. Jako zánětlivé onemocnění bylo uznáno až v roce 1960.
Léčba
Léčba bronchiálního astmatu spočívá především v podávání antihistaminik. Důležitá je také úprava životního stylu. Pacient by se měl vyvarovat spouštěčů astmatu, je nutné omezit všechny rizikové faktory. Neměl by kouřit a měl by žít pokud možno v bezprašném prostředí.
Z dosahu nemocného by tak měly být odstraněny lapače prachu, jako jsou záclony či závěsy.
Dodatek
Pokud je dotyčný alergický na zvířecí srst, měl by oželet domácí mazlíčky. Pro lepší zvládání nemoci by měl být vybrán vhodný sport, který zlepší funkce dýchacích cest.