Tyto vitamíny se podílejí na metabolismu v těle a jsou životně důležité.
Co to vlastně je?
Biotin a kyselina pantotenová jsou ve vodě rozpustné vitamíny, které jsou bohatě zastoupené v naší potravě. Biotin se také nazývá vitamin B7 a kyselina pantotenová vitamin B5. Bývají často obsaženy v potravinových doplňcích, hlavně v B-komplexu. Biotin produkují i střevní bakterie. K nedostatku těchto vitamínů by nemělo docházet, jelikož je snadno získáváme z potravy.
Jak účinkují?
Biotin a kyselina pantotenová se podílejí na štěpení tuků, sacharidů a bílkovin z potravy. Účastní se také tvorby různých enzymů, a proto jsou nepostradatelné. Kyselina pantotenová udržuje komunikaci mezi mozkem a nervovým systémem a je důležitá při tvorbě stresových hormonů. Zatímco biotin napomáhá organismu k využití glukózy. Biotin také upravuje kvalitu lomivých a křehkých nehtů. Dále bylo zjištěno, že ve vysokých dávkách by měl pomáhat při cukrovce, jelikož zvyšuje reakci těla na inzulin. Chrání také nervy před poškozením způsobeným tímto onemocněním. Kyselina pantotenová pomáhá udržovat zdravý centrální nervový systém. Dále se účastní využití tuků, sacharidů a bílkovin z potravy. Může účinně pomáhat při migréně, zažívacích obtížích a chronickém únavovém syndromu.
Zdroje biotinu a kyseliny pantotenové
Je důležité zmínit, že nedostatek biotinu a kyseliny pantotenové není v běžném životě znám. Objevil se pouze za války u válečných zajatců, kterým nebyla dávána potrava – objevily se u nich křeče v nohou, deprese, nespavost a snížená odolnost vůči infekcím. Nadbytek také není pravděpodobný, ale může se objevit průjem (při nadbytku totiž, tyto vitamíny odcházejí močí).
Biotin je nejvíce obsažen v ovesných vločkách, rýži, ořeších, játrech, luštěninách, květáku a nejbohatší zdroje kyseliny pantotenové jsou – maso, vnitřnosti, ryby, celá zrna, jogurty a luštěniny. V kosmetickém průmyslu se používá alkoholový analog kyseliny pantotenové, který se nazývá panthenol. Ten se přidává do šampónů, regeneračních krémů a krémů po opalování.