Co to je?
Bércové vředy je nepříjemné chronické kožní onemocnění, které může být životu nebezpečné a rozhodně by se nemělo podceňovat. Vyznačuje se viditelným defektem na kůži v oblasti holeně, který se vyznačuje nekrózou, tedy odumíráním tkáně. Vředy mohou prostupovat do hlubokých vrstev kůže a pokud se neléčí či zanedbají, může to vést až k amputaci končetiny. Riziko výskytu bércových vředů roste s přibývajícím věkem. Nejčastěji se objevují u lidí starších 65 let. Není to však běžné onemocnění, v České republice trpí bércovými vředy přibližně 1 % populace.
Příčiny
Bércové vředy rozdělujeme dle příčin do dvou skupin – tepenné a žilní.
Tepenné nebo-li arteriální vředy vznikají, pokud jsou poškozeny tepny, nejčastěji při zúžení nebo uzavření tepen. K tomuto jevu dochází u pacientů, kteří trpí špatnou srážlivostí krve, diabetem a vysokým krevním tlakem. Takové vředy bývají hluboké a vznikají spíše na prstech nebo na patách dolních končetin.
Žilní nebo-li venózní vředy se nejčastěji objevují u lidí, kteří mají problém s prokrvením dolních končetin a krev se jim v nich hromadí. Mezi další příčiny bércových vředů patří špatná životospráva – nedostatek tekutin, tučná jídla, nedostatek zeleniny a ovoce, nadměrné pití alkoholu, kouření, atp. Dále také nedostatek pohybu a sedavé zaměstnání. Vysoké riziko vzniku je pak u lidí, kteří mají onemocnění žilního systému.
Příznaky
Prvním příznakem bércových vředů je nápadné ztenčení kůže, tzv. papírová kůže. Některým pacientům začne vysychat pokožka a začnou se olupovat šupinky kůže. Někomu naopak začne pokožka uprostřed bérce mokvat. Pak už stačí drobné poranění, které se nechce hojit a může se rozvinout ve vřed. Ten zprvu vypadá jako zarudlá skvrna, která osychá, později praskne a na okrajích se objevuje nekróza. Pokud se do rány dostane ještě infekce, začne zapáchat. Vředy se musí ošetřovat a zaléčit, jinak může dojít k závažným komplikacím.
Léčba
Při léčbě bércových vředů se používá aktivní uhlík, různé hydrogely a bandážování.