O co vlastně jde?
Aspergerův syndrom je porucha autistického spektra, kdy pacient hůře zvládá sociální interakci, komunikaci a má sníženou představivost. Hloubka mentálního znevýhodnění může být mírná, ale i hluboká. Lidé s AS jsou schopni navštěvovat státní instituce (jako jsou školy, úřady) a jsou schopni pracovat. Někteří však trvají na určitých denních rituálech a určitém řádu. Pokud se naruší, má to negativní vliv na jejich chování. Dále mají problém navázat přátelství, jelikož v komunikaci s ostatními se příliš nevyznají. Nerozumí gestikulaci, řeči těla, ironii a neví, kdy je vhodné naslouchat či odpovídat. Velmi těžko chápou mimoslovní komunikaci. Někdy to působí lidem s AS takové problémy, že jsou agresivní. Proto na některé lidi působí nečitelně. Avšak lidé s aspergerovým syndromem bývají velice inteligentní, někdy až nadprůměrně. Studují vysoké školy, píší knihy, texty písní nebo hrají výborně na hudební nástroje. Bývá to také tím, že své oblíbené až nutkavé činnosti podřídí celý den. Nutkavé chování je typickým znakem.
Emoce a chování
Emoce u lidí s AS bývají různé, hlavně jejich vnímání. Někteří je v podstatě příliš nepociťují, jiný naopak hluboce a mají intenzivní pocity. Společným rysem bývá dávání najevo emocí, jako je hněv, smutek a úzkost příliš výrazným způsobem. Projevuje se to záchvatem afektu, který těžko zvládají. Může být způsoben i něčím tak nepatrným, co ostatní nechápou. (Například změna denní rutiny). Někdy dochází k prudkým změnám nálad, které pak okolí a kamarády uvádí do rozpaků. Většinou se pak okolí stáhne a lidé s AS nedokážou navázat přátelství. Chování bývá protichůdné. Někteří lidé s AS iniciují až nepřiměřený kontakt (např. sahání na cizí lidi) jiní se mu absolutně vyhýbají a to i očnímu. Pokud se lidé s AS chovají aktivně, projevují se přespříliš, udržují nepřiměřený oční kontakt a často se u nich projevuje hyperaktivita. Naopak pasivní nemají vůbec zájem o dotyky, mazlení a vyhýbají se lidem. Také můžeme sledovat formální chování, kdy se děti s AS projevují jako dospělí, mluví až strojeně a nepřiměřeně jejich věku. Mají v oblibě pravidla společenského chování a jejich rituály, na jejich porušení reagují afektem.
Jak poznám Aspergerův syndrom?
Aspergerův syndrom se může projevovat už u dětí v raném dětství. AS se například projevuje stereotypními vzorci chování, činností, zájmů – dítě opakuje jednu či více činností s velikým zájmem a intenzitou, přičemž dodržuje přísná pravidla. Narušení pravidel může vyvolat afekt. Také zaujetí malými částmi předmětů a pravidelně se opakující pohyby. Dále můžeme pozorovat neschopnost pohledu z očí do očí, nulovou mimiku a omezenou gestikulaci. Později děti neumí navazovat kontakt a přátelství s vrstevníky, chybí sociální empatie a spontánnost chování.