O co jde?
Artritida neboli revmatoidní artritida je chronické onemocnění kloubů. Jedná se o zánětlivé onemocnění chrupavek a vazivových tkání v okolí kloubu. Artróza se dá charakterizovat jako úbytek chrupavky, přičemž se to nejčastěji týká kyčlí, kolen a páteře. Jak artritida, tak artróza je bolestivá a znesnadňuje běžný život. Avšak pohyb je důležitý.
Příčiny
U revmatoidní artritidy jde o autoimunitní reakci, kdy imunitní systém napadá klouby a okolní tkáně. Nejčastěji se objevuje mezi 20. – 40. rokem života. Bývá to důsledek rodinné predispozice. Artróza je částečně způsobena dědičností, ale také nadváhou a opotřebováním, kdy už v těle nedochází k regeneraci chrupavky. Artróza hlavně vzniká věkem – postupným opotřebováváním chrupavek a poškození kloubů. Proto se objevuje v pozdějším věku, zhruba po 50. roku života.
Příznaky
Artritida – toto onemocnění doprovází mnoho příznaků, jako je únava, zvýšená teplota, úbytek na váze, dále ztuhlost kloubů. Objevuje se zarudnutí v této oblasti a bolestivý otok.
Artróza – objevují se mírné bolesti kloubů, dále jejich ztuhlost, která se nejčastěji projevuje ráno a po odpočinku.
Co můžu udělat?
Pokud se u vás objeví některé příznaky, navštivte lékaře. Můžete vyzkoušet doplňující léčbu. Prospěšné jsou antioxidanty vitamin C, E a zinek. Dále můžete užívat glukosamin, který je jedním ze stavebních materiálů chrupavky, dokonce zmírňuje bolesti. Rybí tuk mírní zánět a zevně lze použít chilli mast, která ulevuje od bolesti. Výsledky se dostaví přibližně po třech týdnech užívání. Dále se doporučuje cvičení, bez přílišné zátěže kloubů, vhodné je plavání a nordic walking.