Co to je?
Angina pectoris je středně těžké srdeční onemocnění, které se projevuje svíravými až palčivými bolestmi. Bolest vychází většinou zpoza hrudní kosti a vystřeluje do paží, ramen nebo dolní čelisti. Může trvat až 15 minut, stále se zvyšuje a po dosažení maxima ustupuje. Děje se tak z důvodu nedostatečného okysličení srdečního svalu, který se pak nesprávně stahuje a nepumpuje potřebné množství krve do těla.
Příčiny
Jedna z příčin je zúžená věnčitá tepna, která vyživuje srdce. Ve stěnách tepen se tvoří aterosklerotické pláty, takto zúžená tepna zvládne vyživit tělo v klidovém režimu, ale jakmile se fyzická zátěž zvýší, nemůže dodávat dostatek okysličené krve do organismu. Proto větší námaha, myslí se tím i chůze do schodů, sex, běh, apod., způsobuje člověku bolest na srdci.
Příznaky
Jak již bylo výše zmíněno, hlavním příznakem anginy pectoris je svíravá až palčivá bolest na hrudi. Potom také slabost nebo dušnost. Může se také dostavit bušení srdce, závratě až pocity na omdlení. Někteří pacienti uvádí i nadměrné pocení.
Co můžu udělat?
Zdravý životní styl je dobrou prevencí. Váš jídelníček by měl obsahovat nízkotučnou stravu bohatou na vlákninu, vitaminy a minerály. To znamená jíst luštěniny, mořské ryby, celá zrna, zeleninu a ovoce. Vyvarovat se častému používání másla. Kouření též přispívá k rozvoji této nemoci. Pokud se již s nemocí potýkáte, je dobré se naučit relaxovat, zvolnit tempo. Doporučuje se meditace, jóga, taj-či nebo jiné poklidné cvičení. Také potravinové doplňky jako je vitamin C a E napomáhají v prevenci buněčného poškození a blokaci tvorby aterosklerotických plátů. Prospěšné jsou také aminokyseliny – např. karnitin napomáhá srdečnímu svalu efektivněji využívat energii. Arginin zase napomáhá uvolnit stěny tepen, jelikož se podílí na tvorbě oxidu dusíku.