Co to je?
Odborné označení absces se používá pro větší či menší dutinu v těle, která je vyplněná hnisem. Je to bolavý a nepříjemný důsledek infekčního onemocnění. Pokud se do těla dostanou cizorodé buňky, bílé krvinky se aktivují a začnou s nimi bojovat. Hromadí se v místě zánětu a pohlcují cizorodé organismy, v místě, kde se hromadí, vzniká dutina a ta se plní hnisem. Vždy je důležité včas začít s léčbou a šíření zánětu zabránit. Někdy se povrch postiženého místa provalí navenek a vytvoří se úzký kanálek, tzv. píštěl, nebo vyprázdněná dutina, která se postupně zacelí a vznikne jizva.
Příčiny
Nejčastější příčinou abscesu jsou infekční bakterie ze skupiny streptokoků a stafylokoků. Další příčinou mohou být plísně, dále také prvoci – v tom případě se jedná o amébové abscesy. Na vznik abscesu se také může podílet sám člověk, který užívá nitrožilně drogy. Zde je riziko opravdu velké, díky častému vpichování jehel do tkání, nižší úrovni hygieny a častokrát kvůli kolabujícímu imunitnímu systému uživatele.
Příznaky
Absces se může objevit kdekoliv na těle. Může být hluboko, ale i na povrchu. Místo je pak zarudlé, teplé, oteklé a bolestivé. Jelikož se jedná o důsledek zánětu, pacient může mít i teplotu nebo horečku. Jen pro představu, absces se může objevit na kůži (pokud sahá do hloubky, jedná se o píštěl), na plicích při zápalu plic, u řitního otvoru, na dásni – v tom případě se jedná o váček, dále také v blízkosti krčních mandlí. Může vzniknout prakticky na kterémkoliv orgánu. Někdy se hnis vstřebá, někdy se provalí na povrch (např. u píštěle) a po ošetření se rána pomalu zahojí. V některých případech může dojít ke komplikacím a zánět se z místa abscesu rozšíří do okolních tkání, to nazýváme flegmóna. Poté může dojít k otravě krve a až ke smrti.
Léčba
Lékař většinou předepíše antibiotika, aby se tím zamezilo šíření zánětu. Pak bývá nutný chirurgický zákrok, absces se rozřízne a hnis se vypustí. Rána se pak čistí, někdy i drenáží a postupně se zahojí.