Menstruační pomůcky

Menstruace je součástí lidských životů už od samotných počátků věků, a tak není divu, že se její zvládání v historii stalo předmětem vědeckého a technického zájmu hned několikrát. Obrovský průlom v dámské hygieně nastal v roce 1884, kdy německý porodník Franz Crede vynalezl menstruační vložku, o další revoluci se v roce 1929 postaral doktor Earl Haas s tamponem.

Ačkoliv se do dnešních dní jedná pravděpodobně o nejoblíbenější dámské hygienické pomůcky, na trhu je dnes dostupná celá řada dalších, nových a moderních, které možná budou těmi pravými zrovna pro vás, pokud máte pocit, že vám konvenční produkty nevyhovují tak, jak byste si přála.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou pravděpodobně současně nejrozšířenější alternativní menstruační pomůckou, a to především díky tomu, že jejich používání je velmi snadné a pohodlné. Nasazují se jako normální kalhotky; od běžných kalhotek se ale liší speciální absorpční vrstvou, která spolehlivě zachytí jakoukoliv tekutinu a nepropustí ji na vnější látku. Absorpční vrstva také bývá antibakteriálně ošetřena, tedy se nemusíte obávat nepříjemného zápachu způsobeného bakteriemi. Můžete tak své dny prožívat v pohodlném prádle, které nešustí, nepotí se a pocitově se moc neliší od toho běžného.

Kalhotky se také ošetřují podobně jako běžné spodní prádlo; po nošení je jen přeperete ve studené vodě, následně je vyperete v pračce dle pokynů výrobce. Jen si dávejte pozor na aviváž a sušičku – oboje by mohlo savou vrstvu kalhotek poškodit.
Výrobců menstruačních kalhotek je dnes celá řada, vybere si tak skutečně každý. Na výběr jsou modely s různou mírou savosti, různé střihy, barvy i cenové relace.

Kalhotky při správné péči vydrží funkční až dva roky, tedy se vám investice vyplatí i pokud se rozhodnete pro finančně náročnější kusy.

Menstruační kalhotky obecně pojmou více tekutiny než běžné vložky, a tedy jsou vhodné i na dlouhodobé nošení. K dispozici jsou také noční modely s prodlouženou absorpční plochou nebo dokonce celoabsorpční, zvláště vhodné jsou tedy například pro ženy trpící na noční protékání. Pokud ale máte menstruaci silnější, pravděpodobně si kalhotky budete muset během dne vyměnit, což může být, na rozdíl třeba od klasické vložky nebo tamponu, trochu komplikovanější. Takováto výměna rozhodně zahrnuje více svlékání, než jste u jiných menstruačních pomůcek zvyklá, tedy se možná nejedná o ideální volbu například do práce nebo na dlouhé cesty.

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je přímou alternativou běžných tamponů. Jedná se o (jak už název napovídá) kalíšek vyrobený z lékařského a 100% nezávadného silikonu, který se složený zavádí do pohlavních cest, kde díky jednoduché fyzice sám drží a zachytává menstruační tekutinu. Samotný akt složení kalíšku tak, aby se vám pohodlně zaváděl, může být trochu složitější a určitě vyžaduje trochu cviku, odmění se vám však všemi benefity tamponů bez jejich negativ. S menstruačním kalíškem se pohodlně dají vykonávat všechny sporty včetně plavání, vhodný je i na noc, nevysušuje sliznici, a riziko syndromu toxického šoku je u něj značně nižší než u tamponů. Ani péče o něj není nikterak komplikovaná – stačí jej před a po každé menstruaci vyvařit ve vodě.

Stejně jako je tomu u kalhotek, menstruačních kalíšků je na trhu dostupná celá řada, můžete tedy vybírat mezi různými velikostmi a tvary, dokud nenaleznete ten svůj ideální, který vám bude parťákem na dlouhá léta – minimální životnost menstruačního kalíšku je 5 let.

Kamenem úrazu pro vás ale může být jeho vyprazdňování. Menstruační kalíšek je potřeba cca jednou za 4-12 hodin (v závislosti na síle menstruace) vyjmout, jeho obsah vylít, a zavést zpět. To není problémem v domácích podmínkách, nemusí to být ale praktické například na veřejných toaletách nebo umývárnách v kanceláři, kde může být samotná toaleta poměrně daleko od umyvadla, kde byste chtěla kalíšek před znovuzavedením opláchnout.

Menstruační houby

Zdroj: Breberky.cz

Nešálí vás zrak; menstruační houby jsou skutečně houby, konkrétněji mořští živočichové z kmene houbovců. Mořské houby jsou pro svůj vysoký obsah minerálních látek (například jódu), které působí antisepticky, velmi oblíbenou volbou pro hygienu vně i uvnitř těla už po staletí. Jsou 100% zdravotně nezávadné, a to i při dlouhodobém kontaktu se sliznicí, navíc sliznici nevysušují, neodírají a nemění její přirozené pH, což oceníte zvláště pokud trpíte na mykózy či záněty. Při jejich zpracování nedochází k žádnému chemickému ošetřování ani bělení, a jelikož se jedná o čistě přírodní produkt, jsou také 100% rozložitelné, což z nich činí pravděpodobně nejekologičtější menstruační pomůcku. Vynikají také výjimečnou savostí, a to až do takové míry,  že jsou vhodné i jako pomůcka pro sex během menstruace – houba pojme veškerou menstruační tekutinu a nebude vám ani vašemu partnerovi vůbec překážet.

Menstruační houby se zavádějí do pochvy, stejně jako kalíšek nebo tampony, před zavedením je ale potřeba je namočit. Zakoupíte je totiž tvrdé a nepoddajné. Voda reaktivuje jejich přirozené struktury, takže se stanou opět měkkými a dokonale se přizpůsobí tvaru vašeho těla.

Po 2-6 hodinách houbu vyjmete a opět propláchnete; a je připravená na další zavedení. Na závěr menstruace dopřejete houbě desinfekční koupel v solném roztoku a takto ji můžete opakovaně používat až 6 měsíců. 

Nevýhodou může být fakt, že menstruační houba není opatřena žádnou šňůrkou, kterou byste mohla použít pro její vyjmutí z pohlavních cest. Sice se vám nemůže stát, že by neposedná šňůrka nechtěně vykoukla odněkud z oblečení nebo plavek, manipulace s houbou se ale tak stává náročnější.

Látkové vložky

K látkovým vložkám se uchylují zejména ženy, které během své menstruace řeší zdravotní a ekologickou otázku. Je faktem, že konvenční menstruační pomůcky jsou jednorázové, tedy už během jednoho cyklu vyprodukujete značné množství odpadu. Navíc jsou obvykle běleny a chemicky zpracovány, což citlivé ženské mikroflóře nemusí svědčit.

Látkové vložky mohou být vyrobeny z různých materiálů; nejčastěji z bavlny, dnes se ale výrobci uchylují i k modernějším materiálům, například bambusovým nebo konopným vláknům. Stejně jako menstruační kalhotky se po použití přeperou ve studené vodě a následně vyperou v pračce, rozdílem od kalhotek je ale především fakt, že látkové kalhotky obvykle neobsahují specializované absorpční nebo antibakteriální vrstvy. O veškerou sací schopnost se tak starají jen vrstvy běžné látky. Obvykle jsou ale na spodní straně vybaveny nepropustnou vrstvou, aby se předešlo znečištění vašeho spodního prádla a patentkami, které suplují křidélka a lepicí proužky. Patentky však mohou při některých aktivitách, zvláště třeba při ježdění na kole nebo koni, tlačit.

Látkové vložky jsou volbou vhodnou spíše pro dny začínající či končící menstruace, jako doplněk k menstruačnímu kalíšku, nebo pro ženy s obecně slabší menstruací. Doporučovány jsou také pro matky po porodu, jelikož jsou prodyšnější, než běžné vložky, tedy zajišťují větší pohodlí a rychlejší hojení. Výhodou také je, že na rozdíl od klasických vložek ty látkové nešustí a pokožka se s nimi tolik nepotí. Vybrat si můžete z nepřeberného množství motivů, barev, střihů a materiálů, stejně jako u všech výše zmíněných pomůcek, je tedy velmi pravděpodobné, že ty vaše dokonalé čekají někde i na vás.

avatar autora
Tomáš Rohlena
Tomáš Rohlena je všestranná osobnost s bohatým rozhledem, který získal díky mnohaletému studiu světových událostí a různých odborných zdrojů. Jako CEO mediálního domu Webmint se zabývá nejen ředitelskými povinnostmi, ale má také hluboké znalosti v programování a redakční činnosti. Jeho schopnost zvládat různé role v rámci jedné organizace ukazuje na jeho manažerské dovednosti, technickou odbornost i schopnost orientovat se v mediálním prostoru.

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů

Houbařská sezona je v plném proudu. Jak se vyhnout otravě?