Imunita podzim
Imunita podzim

Podzim je tu a s ním jako každý rok nastává období nemocí, rýmiček a chřipek. Zejména pak u dětí školkového věku. Jak posílit imunitu u Vás i u vašich děti? Zde je pár tipů.

Otužování

Dospělým může pomoci otužování. Nebojte se, nemusíte ihned skákat do ledového rybníka nebo sudu s ledem. Začít můžete již u sebe v koupelně – každý den (klidně po osprchování teplou vodou) se chvilku sprchujte studenou až ledovou vodou. Tento zvyk můžete budovat postupně. Začněte nejdřív u chodidel. Po týdnu už studenou vodou osprchujte i lýtka, dále stehna atd. Nebude to pro váš takový šok a tělo si na ledovou vodu bude postupně zvykat. Po čase zjistíte, že pokud si studenou sprchu nedáte, bude vám dokonce chybět. Ledová voda nemá účinky jen na fyzické tělo, ale i na naši psychiku. Co se týče dětí, sami ty své budete znát nejlépe a budete vědět, zda by tuto metodu zvládly, či ne. Můžete s nimi zkusit namáčet nejdříve ruce a sami uvidíte, zda to vaše děti zvládnou. Rozhodně nedoporučujeme tlačit na pilu.

Vaše ratolesti ale můžete otužovat i bez vody. Jakmile se venku ochladí, pokuste se je ihned nenabalovat. Pokud půjdete ven, dejte jim nejdříve jen mikinu a až po nějaké chvilce případně bundu. Samozřejmě pokud bude dětem zima, nebo budou upocené z běhání venku, bundu jim dejte. Ale jinak se je snažte zbytečně nenabalovat s prvním ochlazením.

Jídelníček

Základem pro dobře fungující imunitu je samozřejmě jídelníček. Měl by obsahovat co nejvíce zeleniny a ovoce, kde se vitamíny vyskytují v přirozené podobě. Dále vám pomohou vývary a domácí jídlo. Vyvarujte se polotovarům a hodně zpracovanému jídlu. V těch se moc vitamínů a minerálů nenachází. Také nasaďte více ryb, luštěnin a věcí obsahujících vitamin C (citrusové plody, paprika, brokolice, květák…) a vitamin D (již zmiňované ryby). Vitamin D můžete přirozeně získávat i z pobytu venku na sluníčku. 

Doplňky

Někdy je ale potřeba sáhnout i po doplňcích stravy. Co se imunity týče, skvělým pomocníkem může být hlíva ústřičná, černý česnek, vitamín D, kozí kolostrum nebo například rakytník. Také můžete sáhnout do doplňcích, které obsahují více těchto látek, např. PreveMax5, Imunoglukan, Prevenar. Je ale potřeba tyto doplňky brát delší dobu, nejlépe je pak nasadit ještě před podzimem v létě.

Jeden recept na podporu imunity na závěr

Zázvorový shot

Udělejte si domácí zázvorový shot plný zdraví. Budete potřebovat zázvor, pomeranče, citrón, med a kajenský pepř.

Zázvor můžete odšťavnit nebo oloupaný nastrouhat a následně z něj šťávu vymačkat. Také jej můžete v mixéru rozmixovat a šťávu opět vymačkat.

Z pomerančů a citrónů vymačkejte šťávu nebo je odšťavněte v odšťavňovači.

Šťávu v citrusů a zázvoru poté smíchejte s medem a kajenským pepřem podle chuti. Každý má chuti trochu jiné, proto je potřeba zkoušet různé poměry, aby shot vyhovoval vaší chuti. Pokud máte rádi sladké, dejte více medu a pomerančů. Pokud vám nevadí štiplavá chuť, dejte více zázvoru a kajenského pepře.

avatar autora
Tomáš Rohlena
Tomáš Rohlena je všestranná osobnost s bohatým rozhledem, který získal díky mnohaletému studiu světových událostí a různých odborných zdrojů. Jako CEO mediálního domu Webmint se zabývá nejen ředitelskými povinnostmi, ale má také hluboké znalosti v programování a redakční činnosti. Jeho schopnost zvládat různé role v rámci jedné organizace ukazuje na jeho manažerské dovednosti, technickou odbornost i schopnost orientovat se v mediálním prostoru.

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Kortikoidy a jejich vedlejší účinky

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů