Tématem letošního, už třetího ročníku Mezinárodního dne jógy, který připadá na 21. června, je právě jóga, sanskrt a ajurvéda. Jejich pravlastí je Indie.
Sanskrt je jeden z nejstarších starých jazyků. Byl uměle vytvořený a jeho vývoj skončil přibližně v 6. století př. n. l. Je stále mateřským jazykem mnoha lidí v Indii, je totiž jedním z 23 oficiálních jazyků této jazykově mimořádně pestré země. Kromě toho se vrací do popředí zájmu ve světě a i u nás ho můžeme studovat na Filozofické fakultě Karlovy University. Je to mimořádně těžký a složitý jazyk a pro Asii má podobný význam, jako řečtina či latina pro Evropu. V sanskrtu byly kdysi dávno vytvořeny jak náboženské texty, tak krásná literatura v próze i poezii, a také filosofické, astrologické či vědecké a lékařské spisy. Jeho spojení s jógou a s ajurvédou je tak dané.
„Ájus“ je v sanskrtu dlohověkost nebo život a „véda“ znamená věda, takže ajurvéda je „věda života“. V Evropě ji vnímáme hlavně jako alternativní léčebnou metodu z Indie, ale ona zahrnuje třeba i to, jaké jsme si vybrali povolání nebo jak a v čem bydlíme. Jejím cílem je dosáhnout a udržet nejvyšší kvalitu duševního, tělesného, duchovního a sociálního zdraví.
Ukazuje, co je užitečné a co nám škodí, co nás učiní šťastnými a co ne. Zná procedury, které očistí lidské tělo od všeho, co v něm zůstane ze špatného jídla, špatného vzduchu, ze špatného způsobu života. Udržuje v rovnováze naše tělo, mysl a duši. Zabývá se především prevencí, ale také léčením nemocí. Je to jeden z nejstarších systémů komplexní zdravotní péče.
Nástroje potřebné pro udržení tělesného zdraví podle ajurvédy jsou:
- denní režim (každodenní brzké ranní vstávání je samozřejmostí)
- sezónní režim (brát v úvahu roční období)
- vyvážené stravování (např. využívat sezónní zeleniny)
- nepotlačovat přirozené potřeby
- pravidla pro spánek
- pravidla pro celibát (zabývají se podmínkami zdravého sexu)
- pravidelné aplikace omlazovací kůry
- afrodiziakální léčba
Nástroje pro udržení duševního zdraví jsou:
- etické chování
- kontrola emočních stavů jako je třeba strach, lakota, hrabivost, hněv
- pozitivní uvažování, mantry, modlitby
Ajurvéda ukazuje, jak si může člověk uchovat vitalitu, čilost a zdraví do vysokého věku, jak dosáhnout harmonie s prostředím a se sebou samým. Ztráta provázanosti mezi tělesnou a duševní stránkou našeho těla může být způsobena například nedodržováním zásad zdravého života, špatnou či nevhodnou stravou, negativními emocemi, nevhodným cvičením, sezónními výkyvy a podobně.
Ajurvédský lékař provádí diagnostiku jedince jako celku, dělá si obraz o jeho celkové osobní, ekonomické, duchovní i společenské situaci. Zkoumá podrobně jeho puls, moč, stolici, smyslové funkce a stav zažívání, prohlíží kůži, nehty, jazyk a oči. Jeho léčba spočívá v odstranění příčin, které způsobily v tělesné a mentální stránce nerovnováhu.
Znovu obnovit rovnováhu můžeme těmito třemi způsoby:
- správnou stravou
- správným chováním
- správnou léčbou pomocí ajurvédských léků
Tělesné a duchovní rovnováhy můžeme také dosáhnout pomocí jógy. Je to metoda při níž člověk rozvíjí své vrozené schopnosti a síly. V několika posledních desetiletích je jóga přijímána po celém světě jako praktická a vědecky podložená metoda, jí člověk využívá ke svému prospěchu. Jóga se stala součástí moderního života, její techniky se postupně přizpůsobily potřebám dnešního člověka.
Účinky jógy systematicky studují vědci nejen v Indii, ale i jinde ve světě. Klinické studie prokázaly její účinnost při astmatu a bronchitidě, zvýšení schopností se učit, zvýšení schopnosti koncentrace, zlepšování paměti. Také byly prokázány pozitivní výsledky u diabetu, bolesti dolních zad a u psychosomatických onemocnění ze stresu. Zlepšení kondice a tělesné zdatnosti díky józe má zase pozitivní vliv na sebeúctu a sebedůvěru a vede následně ke zlepšení společenského zapojení a tím i kvality života. Jóga není již výsadou poustevníků a mudrců. Odborníci z různých lékařských oborů, včetně nejmodernější medicíny, přiznávají její roli při podpoře zdraví, při prevenci nemocí i při léčbě.
Podle ajurvédy je každý člověk zodpovědný za to, jak se cítí. Správným nasloucháním svému tělu a jeho potřebám se můžeme spoustě nemocí vyhnout. Učení staré přes pět tisíc let, plné zklidnění a pochopení našich potřeb, nás může v našem technickém moderním světě plném spěchu a chaosu určitě oslovit. Preventivní a léčebný potenciál jógy a ajurvédy je nesmírný. Ukazuje nám směr, kterým bychom se mohli vydat, abychom dosáhli zdravého a kvalitního způsobu života.