Je skličující a také velmi závažnou skutečností, že více než polovina dospělé populace v České republice má nadváhu nebo je obézní. Závažnou proto, že s obezitou spojená onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, onemocnění kloubního aparátu nebo cukrovka 2. typu, jsou nemoci výrazně zhoršující kvalitu života a velmi často i zkracující jeho délku. A není to výhradně náš problém, statistiky OSN hovoří o celosvětové epidemii obezity.
Obezita je pro Českou republiku podle kritérií Světové zdravotnické organizace definována indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 30. Snadný výpočet BMI, kde se počítá s Queteletovým indexem, který je nejrozšířenější, je definován rovnicí:
BMI = tělesná váha (kg) / tělesná výška2 (m)
BMI kategorie zdravotní riziko
méně než 18,5 – podváha – vysoké riziko
18,5 až 24,9 – norma – minimální riziko
25 až 29,9 – nadváha – lehce zvýšené riziko
30 až 34,9 – obezita 1. stupeň – zvýšené riziko
35 až 39,9 – obezita 2. stupeň – vysoké riziko
40 a více – obezita 3. stupeň – velmi vysoké riziko
Toto je pouze orientační výpočet, který nebere v úvahu další důležité faktory, jako je pohlaví, stavba kostry, věk apod. Je nutno brát také v úvahu to, že u sportovců, dětí a těhotných žen nemůžeme BMI používat ze zřejmého důvodu, a tím je jiná stavba těla.
Pokud už trpíme obezitou, a hlavně jejím vyšším stupněm, můžeme a měli bychom se obrátit na specialisty ve specializovaných centrech, kteří nám pomohou s léčbou vedoucí k dlouhodobému snížení hmotnosti. Ať už jsou to nutriční terapeuti, psychologové nebo gastroenterologové, tak posoudí náš stav a poradí či doporučí vhodnou léčbu nebo operaci. Někdy je operace jedinou účinnou metodou vedoucí ke zlepšení či vyléčení s obezitou souvisejících onemocnění. Ale bez spolupráce pacienta po těchto operacích, jeho dodržování doporučeného stravovacího režimu, se lékař neobejde.
Je nabíledni a mimo jakoukoliv diskuzi, že způsob života a hlavně způsob našeho stravování je tím, co ze všeho nejvíce ovlivňuje naši tělesnou váhu. Jaké potraviny a v jakém množství konzumujeme, to je to, čemu bychom měli věnovat největší pozornost. A když už máme nějaká ta kila navíc a chceme sami zkusit nějakou dietu, měli bychom také vědět, že v dietních trendech nastaly výrazné změny.
Po mnoha letech výzkumů přišli nutriční specialisté na důležitou a v podstatě dost zásadní věc. To co nejvíc škodí našemu zdraví a přispívá ke zvyšování naší hmotnosti nejsou tuky, jak jsme si dlouhá léta mysleli, ale jsou to sacharidy. Cukry. Na základě vědeckých studií se přepisují denní nutriční doporučení ve smyslu 40 – 30 – 30. To znamená, že naše strava by měla denně obsahovat 40% sacharidů, 30% bílkovin a 30% tuků, ovšem tuků zdravých, těch které obsahují nenasycené mastné kyseliny. Je to velmi výrazný posun od dřívějších nízkokalorických nízkotučných diet.
Výrazné snížení příjmu sacharidů ve stravě a v nápojích je životně důležité pro diabetiky. Je potěšující, že světoví výrobci slazených nápojů se zavázali snižovat obsah cukru ve svých nápojích. Také tu máme nízkokalorické nápoje, které jsou vhodnou alternativou těchto slazených nápojů. Nízkokalorická sladidla jsou nejvíce sledované a testované potravinářské přísady a vědecké studie prokazují jejich bezpečnost. Mezi nejprozkoumanější umělé sladidlo patří například Aspartam.
Je jisté, že čistá voda nebo hořký čaj jsou nápoje, které našemu tělu prospívají nejvíce. Ale pokud chce člověk přestat pít slazené nápoje a neobejde se bez příchuti, jako mezičlánek je vhodné pít light-nápoje (pozor, nejsou vhodné pro těhotné ženy). Je jich na trhu velké množství a také už výrobci nápojů přicházejí na trh s menšími baleními, což je velmi praktické.
Kdybychom měli shrnout nová nutriční doporučení, pro dietu pro obézní a diabetiky je vhodné:
snížit přísun sacharidů, tzn. vyloučit sladké pečivo a pečivo vůbec (obézní žena středního věku jen 1 ks pečiva na den), omezit ovoce, pít pouze nekalorické nápoje, ideálně vodu nebo čaj,
navýšit bílkoviny, doporučuje se 2 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy,
nebát se masa, šunky, vajec, mléčných výrobků s tučností kolem 3%, ryb (klidně lososa – zdravý tuk), úprava masa na trošce oleje také není zakázána a olej do salátové zálivky rozhodně patří, doporučené množství zeleniny je 400 g denně.
Velké zlo, jako jsou třeba oplatky bychom měli ze své stravy vyloučit vůbec. Také bychom měli vyhledávat jen zdravé produkty a využít toho, že dnes je jich opravdu velký výběr. Je důležité věnovat volbě potravin patřičnou pozornost a číst nutriční informace na obalech každé potraviny, kterou kupujeme. A mít stále na mysli, že problémem je cukr. Protože je téměř všude a leckdy ani netušíme, že ho konzumujeme.
Máme-li trochu nadváhu a pokoušíme se zhubnout, je také dobré vědět, že nejvhodnějším obdobím pro dietu je podzim a na druhém místě pak jaro. Pokud dokážeme změnit své špatné stravovací návyky a zvykneme si jíst jinak a lépe, budeme štíhlejší a zdravější. Není to leckdy lehké, ale jde to.