Kyčle a kolena
Kyčle a kolena jsou velice důležité klouby, o které bychom měli pečovat. Velice snadno se můžou poranit a jejich hojení je mnohdy dlouhodobějšího rázu. Abychom udrželi tyto hlavní nosné tělesné klouby v dobré kondici, musíme dbát na naši váhu. Čím více vážíme, tím větší zátěž na ně působí. Představte si, že při sportu na naše kolena působí až dvanáctkrát větší síla, než je naše hmotnost. Proto jakýkoliv příbytek na váze může mít vliv na poškození našich kolen a samozřejmě i kyčlí.
Nadváha
Jak zjistit, jestli máte nadváhu? Nejjednodušší způsob je pomocí BMS indexu. Na různých internetových stránkách naleznete BMS kalkulačky, kde zadáte svou výšku a váhu a ihned se vám objeví výsledek. Pokud se výsledek bude pohybovat mezi 18,5 – 25, jste v normě. Jestliže vám vyjde nad 25, je potřeba, abyste se zamysleli nad svým jídelníčkem, vaše kolena jsou v ohrožení. Také je dobré začít se cvičením, které nezatěžuje tolik kolena, např. jízda na kole, plavání nebo delší pěší procházky. Cvičením se zlepší oběhový systém a klouby budou lépe vyživovány. Nadváha urychluje opotřebení chrupavky a do budoucna se zvyšuje riziko vzniku artrózy.
Cvičení
Pravdou je, že silné svaly ochrání kolenní menisky i vazy před zraněním. Je dobré posilovat čtyřhlavý stehenní sval a zadní stranu stehna a to vyváženě. Pokud budete mít silnější přední stranu stehna a slabší zadní, může se tím narušit rovnovážné postavení kolenního kloubu. I silnější vnější strana čtyřhlavého stehenního svalu může působit problémy. Může se tím vytáhnout čéška do nepřirozené pozice, což je velmi bolestivé. Nezapomeňte, před každou aktivitou je dobré se zahřát a po skončení svaly protáhnout, aby se nezkracovaly a nezatuhly. Také vhodná obuv na sportovní aktivitu je důležitá, tlumí totiž otřesy na koleno a celé tělo. Pokud chcete cviky na kolena vyzkoušet, tady jsou:
- Sedněte si na židli, narovnejte se a opřete. Napínejte jednu nohu před sebe a zastavte těsně před propnutím kolene, chvíli v této pozici vydržte a vraťte nohu zpět. Tento cvik opakujte desetkrát ve třech sadách a vystřídejte nohu.
- Lehněte si na záda, jednu nohu pokrčte, ať máte chodidlo na zemi. Druhou nohu propněte, ne však do úplného maxima, a zvedejte ji nad podložku. Dejte pozor, ať se neprohýbáte v zádech. Opět opakujte desetkrát ve třech sadách na každou nohu.
- Lehněte si na břicho, nohy natažené a začněte ohýbat nohu v koleni do 90°, špičku nepropínejte. V pokrčené poloze chvíli setrvejte a pak nohu pomalu položte. Cvik opakujte desetkrát ve třech sadách na každou nohu.
Bolesti kolen
Pokud trpíte bolestmi kolen, není dobré je přetěžovat a vystavovat krkolomným pohybům. Často pomůže klid, chlazení a podložení do zvýšené polohy. Pokud je koleno zraněné, je dobré jej stáhnout obvazem, ale tak, aby do něj stále mohla proudit krev. Neutahovat příliš. Chlazení ledem sráží otok. Pokud trpíte dlouhodobými bolestmi, je dobré navštívit specialistu, který nastaví správný způsob léčby. Někdy však mohou pomoci kloubní výživy – kolagen. Dlouhodobé užívání léků proti bolesti nic neřeší. Může nastat i to, že je nutné koleno operovat.
Nejčastější zranění kolene
S přibývajícím věkem stoupá riziko zranění kolene a samozřejmě při pohybových aktivitách. Zde jsou nejběžnější zranění kolene:
- Zranění vazů: nejčastější bývá natržení, natažení podvrtnutí, přetržení méně časté. Stává se to většinou při náhlých, rotačních pohybech vedených silou. Samozřejmě při pádech či prudkých nárazech. Pokud si poraníte vaz, cítíte lupnutí nebo prasknutí, následuje silná bolest a koleno rychle otéká. Při dalším pohybu se koleno podlamuje a je nestabilní.
- Menisky patří mezi nejčastěji zraněné části. Při náhlém pohybu do rotace se můžou utrhnout. Koleno se pak často úplně zablokuje. Menisky se poškozují samovolně věkem – vznikají na nich degenerativní praskliny.
- Dislokace čéšky – to znamená, že čéška vybočí ze své přirozené polohy. Celé koleno pak bolí, může otéct a nejde pořádně narovnat. Toto zranění je možno vidět i pouhým okem.
- Zánět šlach vyvolává bolest těsně pod čéškou a na přední straně kolene. Může se objevit otok. Je velmi častý u běžců, horolezců a cyklistů.
Při akutní bolesti je vždy dobré vyhledat lékařskou pomoc a neléčit se samy doma.