Blahovičník (latinsky eucalyptus) je rod, zahrnující řadu příbuzných tropických stromů. Povětšinou jsou stálezelené, mají charakteristické podlouhlé šedé nebo zelené listy, a květy, které mohou mít různou barvu (od bílé, krémové až po růžovou nebo červenou), skládající se z velkého množství tyčinek. Původ mají v Austrálii a blízkých oblastech, jako je Papua nebo Indonésie. Tamní domorodci jej odjakživa využívali jako léčivou bylinu k ošetření ran, zánětů nebo ke snížení horečky. Ovšem teprve v 19. století, v době kolonialismu, se eukalyptus rozšířil díky obchodu dál do světa. Proto jej dnes můžeme najít v teplých oblastech Středomoří (Itálie, Portugalsko, Španělsko nebo Řecko), severní i jižní Ameriky, Afriky nebo Asie. V té době se stal předmětem bádání botaniků, kteří vyšlechtili několik nových druhů. Již v té době byly totiž civilizované společnosti známy jeho léčebné účinky, pro které je oblíbeným dodnes.

Pěstování blahovičníku

Pěstování tohoto stromu je tolik rozšířeno ze dvou důvodů. Jednak proto, že velmi rychle roste, takže se používá jako zdroj dřeva (avšak nepříliš kvalitního), a pak také pro získávání aromatických látek, silic, obsažených v listech. Nejvýraznější z nich je eukalyptol. Ten se velmi často využívá v alternativní medicíně k léčbě onemocnění dýchací soustavy (záněty průdušek a nosohltanu, kašel nebo nachlazení), protože je antiseptický a protizánětlivý. Z těchto důvodů se dá také použít pro usnadnění hojení drobných ran a odřenin. Pronikavá a omamná vůně nám také uvolní ucpaný nos, a také nám usnadní dýchání pokud s ním máme potíže. Velmi pozitivní vliv má na astmatiky. Stejně tak lidé, kteří jsou pod tlakem, ve stresu nebo se utápí v depresích si mohou díky eukalyptu ulehčit a odpočinout si. Látky, obsažené v některých druzích eukalyptu jsou používány dokonce jako protijed při kousnutí hadem.

Pěstování eukalyptu doma

Eukalyptus si můžete pěstovat i doma. Pokud mu věnujete dostatečnou péči, a vyberete si druhy, které nedorůstají velkých výšek, ideálně od jednoho do dvou metrů (například eucalyptus globulus nebo eucalyptus citriodora), můžete se spolehnout, že vyčistí vzduch v místnostech od bakterií i nepříjemného kouře. Na druhou stranu může přilákat hmyz, a někdy se může stát, že vůně je příliš intenzivní. Proto je důležité vybrat vhodné místo kam strom umístit. Nebo spíše, kam jej neumísťovat. Pokud nemáte problémy s dýcháním ve spánku, určitě jej neumísťujte do ložnice nebo třeba ke gauči, na kterém jste zvyklí pravidelně odpočívat. Pro život rostliny naopak není vhodná kuchyně, kde se vlivem vaření velmi často střídá teplota. Jinak si asi můžete vybrat jakékoliv místo. Samotné pěstování však není nejjednodušší. Vyžaduje neustálou vlhkost, zemina nesmí nikdy vyschnout, a stejně tak je potřeba udržovat teplotu kolem 20°C. Rostlinky, zejména dokud jsou mladé, je také třeba často přesazovat a zastřihovat, avšak opatrně, abyste nepoškodily kořeny, jinak uhyne.

Jestliže však chcete přispět svému zdraví, máte daleko více možností než jen pěstovat si eukalyptus doma. Pokud chcete využít jeho blahodárné účinky, můžete použít vonný olej, který je běžně k dostání. Nejčastěji se nechává vypařovat nad svíčkou, nebo je přímo součástí vonné svíčky. Můžete jej také přidat do koupele. Nikdy jej však nepoužívejte vnitřně. Zatímco koala je přizpůsoben trávení eukalyptu, pro člověka jsou látky v něm obsažené toxické a mohou způsobit vážné zdravotní komplikace.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami