Každý, kdo se kdy dočetl o celiakii ví, že je tato choroba bohužel stále nevyléčitelná. Můžeme si své zdraví však zachránit správnou výživou a bezlepkovou dietou. Hlavními příznaky celiakie jsou především časté bolesti břicha, zácpa, dlouhodobé průjmy a bohužel i potraty. Dospělý člověk se s touto nemocí může naučit žít. Jak ale vysvětlit dítěti, že si v restauraci už pizzu dát nemůže?
Příznaky celiakie u dítěte
Dítě může onemocnět celiakií ihned po porodu nebo i v průběhu svého dospívání. Mnohdy je tato choroba vrozená, ale nevíme o ní, dokud nezačneme rozpoznávat určité příznaky. Mezi nejčastější příznaky nemoci u dítěte patří:
- hubnutí
- žaludeční potíže a břichabol
- průjmy, zvracení, otoky
- odlišné zabarvení zubů
- vypadávání vlasů
Tyto dlouhodobé potíže mohou dítěti značně ovlivnit jeho psychický vývoj. Naučit se žít s celiakií je velký zásah do rodinného života, zejména když se jedná o malé dítě. Celiakie je v prvé řadě diagnostikována podle krevního testu a výsledek je znám již do několika dnů. Není výjimkou, že může celiakií trpět pouze jeden člen rodiny. Testovat je ale vhodné všechny rodinné příslušníky. S bezlepkovou dietou by měli rodiče začínat až v případě, kdy je u dítěte prokázána celiakie dle krevního testu. Až poté by se měli začít zajímat, jakou stravu může jejich dítě denně přijímat.
Pryč s předsudky
Pokud žena trpí celiakií, je dost pravděpodobné, že svou chorobu přenese i na své děti v době těhotenství, protože nemoc je zejména genetického původu. Tato žena se může ve svém životě setkat s řadou negativních názorů, jestli má právo na svět vůbec přivést děti. Tento špatný přístup je jen odrazem předsudku některých lidí. Proč by žena, která je nemocná celiakií, neměla právo mít děti? Každý má na děti právo, a pokud se k tomu rodiče postaví s odhodláním, mohou i z jejich dětí vyrůst silné a víceméně zdravé osobnosti. Navíc dnešní trh je bezlepkovými potravinami doslova zasypán a je stále z čeho vybírat. K celiakii se dá přistupovat podobně jako ke kdejaké alergii, důležitá je právě pozornost rodičů.
Bezlepková dieta je určená pouze celiakům, ale může být také náhradním a krátkodobým řešením pro ty, kteří si chtějí očistit organismus a shodit pár kilogramů. Jde zde zejména o vyloučení moučných a tučných jídel. Celiak si tak nemůže dopřát klasické přílohy k hlavnímu jídlu, jako je třeba rýže nebo těstoviny. Lepek se také nebezpečně skrývá i v potravinách, které dobře znáte a možná je přirovnáváte ke zdravé stravě. Jedná se hlavně o kečup, omáčky, jogurty, kukuřičné lupínky nebo čokoládu.
Doporučení pro rodiče
Před každým nákupem si vždy pečlivě pročtěte přibalové složení. Nakupujte výlučně v obchodech s bezlepkovou známkou a dejte si pozor na dochucovadla a cukry. Můžete se také informovat u své pojišťovny, jestli neposkytuje příspěvek na nákup bezlepkových potravin pro celiaky a v neposlední řadě buďte důslední a dítěti nepolevujte. Žít s celiakií je pro dítě těžké, ale pokud se od malička naučí respektovat pravidla, bude pro něj vývoj snažší.