Cévní mozková příhoda
Cévní mozková příhoda neboli mrtvice je akutní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Dochází při něm k poškození nervové tkáně v mozku, které je způsobeno nedostatečným krevním zásobením.
Popis
Cévní mozková příhoda může být buď ischemická, nebo hemoragická. K mrtvici tedy může dojít buď kvůli uzávěru mozkové tepny sraženinou, nebo kvůli krvácení z mozkové cévy. Zcela zásadní je v této situaci rozlišení typu mozkové příhody, jelikož je léčba v obou případech odlišná.
Ischemická cévní příhoda je nejčastějším typem mrtvice, jenž je způsobený ucpáním tepny sraženinou. Projevem tohoto typu je postižení hybnosti různých částí těla. Oproti tomu hemoragická cévní příhoda je způsobena krvácením. Céva praskne kvůli vysokému krevnímu tlaku. Tento druh mrtvice je považován za závažnější, přičemž příznaky nemoci, které jsou neurologické, se rozvíjejí velice rychle. Mrtvice se projevuje náhlou poruchou hybnosti tváře, náhlou závratí, silnou bolestí hlavy bez zjevné příčiny a náhlými potížemi s mluvením.
Historie
Jelikož dříve nebyla lékařská péče na takové úrovni, jako je tomu dnes, tak se na cévní mozkovou příhodu často umíralo. Svůj podíl na tom měla neprofesionální nebo pozdě podaná pomoc či komplikace při odborném zásahu. Díky nástupu nových metod, jako CT nebo magnetická rezonance se rapidně zvýšila šance pacientů na přežití.
Léčba
Ischemická cévní mozková příhoda může být léčena trombolytiky, které vzniklou sraženinu rozpustí. Oproti tomu hemoragická cévní mozková příhoda se léčí pomocí chirurgického zákroku, který zastaví krvácení. Oba typy mozkové příhody vyžadují hospitalizaci, jejíž délka závisí na stavu pacienta. Velmi důležitou roli v zotavování po cévní mozkové příhodě hraje důsledná rehabilitace.
Dodatek
Pokud již někdo z vaší rodiny prodělal mrtvici, je nasnadě, abyste zvážili úpravu životního stylu. Kromě přechodu na zdravější jídelníček, který se výraznou měrou podílí na vzniku aterosklerózy, byste měli skoncovat s kouřením.