Co to je?
Podvýživa je stav, kdy člověk přijímá nedostatečné množství nutričních látek neboli živin a organismus tím strádá. Není pak schopen správně fungovat, metabolické procesy se zpomalují a trpí i centrální nervová soustava. Abychom byli schopni života, potřebujeme přijímat vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Některé vitamíny si tělo dokáže vyrobit samo, ale většinu dodáváme stravou. Ze stravy také čerpáme energii, potřebnou pro naše fungování. Jestliže je příjem stravy snížen neúměrně a podvýživa se včas nepodchytí, dochází k závažným zdravotním komplikacím až ke smrti.
Příčiny
V minulosti byla nejčastější příčina hlad, v důsledku nedostatku potravy, později například první a druhá světová válka. V dnešní době je hlavní příčinou podvýživy nepřiměřená redukce hmotnosti. Dospívající dívky, mladé, dospělé ženy se chtějí vyrovnat módním vzorům dnešní konzumní společnosti a tak často drží hladovky, používají projímadla, atp. Příčinou podvýživy může být také onemocnění, jako je například rakovina, porucha funkce slinivky, poruchy funkce trávicího ústrojí, atd. Nadměrné snížení hmotnosti mohou vyvolat také některé léky, chemoterapie a jiné léčby.
Příznaky
Příznaků podvýživy je mnoho. Jedním z nich je anorexie – projevuje se nechutenstvím, kdy pacientka není schopna přijímat potravu vůbec nebo v nedostačujícím množství. Pro anorexii je typický „vychrtlý vzhled“, kdy jsou viditelné všechny kosti na těle a kůže jen visí. Pacientce začnou vypadávat vlasy, lámat se nehty, ztratí menstruaci, objevuje se osteoporóza, poruchy jaterní činnosti, dostaví se deprese. Patří mezi nejzávažnější a bývá těžké se z ní dostat. Ve většině případů končí smrtí. Dalším příznakem je mentální bulimie, kdy se člověk přejídá a pak tajně zvrací nebo užívá projímadla. Do podvýživy můžeme zařadit také zdravotní komplikace spojené s nedostatkem bílkovin či jiných látek, kdy je strava nevyvážená a tělo pak strádá.
Prevence a léčba
Dobrou prevencí je vyvážená pestrá strava a vážení si sebe sama, jaká jsem. Důležitá je i psychická pohoda a vyrovnanost, fyzická aktivita. Léčba – pokud je to nutné, musí být pacient/ka hospitalizován/a a dodat živiny kapačkami. Další léčbou je péče psychologa.