Co to je?
Roup dětský je časté dětské onemocnění, kterým se běžně nakazí děti v předškolním a školním věku. V prostředí s vysokým počtem osob se totiž dobře šíří, obzvláště když není příliš dodržována hygiena – tzn. správné mytí rukou, zejména po toaletě a před jídlem. Roup dětský je lidský parazit, přesněji řečeno červ, latinsky Enterobius vermicularis, který přežívá v tenkém a tlustém střevě. Samičky dorůstají velikosti cca 10-12 mm, samečci bývají o něco menší.
Příčiny
Dítě se roupem nakazí orálně-fekální cestou. Sameček roupu, bývá přichycen na stěně střeva, kdežto samička po oplodnění putuje k řitnímu otvoru, kde klade vajíčka. K jejich úplnému dozrání je totiž zapotřebí kyslík. Samička klade vajíčka zejména v noci, jelikož se dostaneme do klidu a také z důvodu, že roupy nesnášejí světlo. Proto je také velice těžké je zahlédnout. V exkrementech se ukrývají hluboko uvnitř. Samičky po nakladení vajíček (může jich být až 10 000), umírají a dostávají se se stolicí ven. Pokud si dítě po spánku podrbe řitní otvor nebo si špatně umyje ruce po toaletě, můžou se vajíčka dostat prsty do pusy nebo na různé předměty, do jídla, atp. a nákaza je na světě. Pozor! Může docházet i k autoinfekci, kdy si dítě opět zanese vajíčka do úst a jste opět na začátku.
Příznaky
Někdy příznaky nemusejí být vůbec nebo nepatrné, proto se může nákaza snadno šířit. Často se však objevuje nesnesitelné a nepříjemné svědění v oblasti řitního otvoru. Pokud se pacient škrábe, mohou se objevit oděrky, které mohou hnisat. Jelikož samičky kladou vajíčka v noci, dochází k nespavosti a přes den k podrážděnosti. V některých případech dochází ke zvýšené teplotě, bolestem břicha a nevolnosti. U dívek se mohou vajíčka dostat i do vagíny a způsobit tak urputné svědění, výtok a bolest při močení jako při zánětu močového měchýře.
Prevence a léčba
Dobrou prevencí je důkladné mytí rukou po toaletě a před jídlem. Také časté měnění ručníků, pyžama a povlečení. Mytí konečníku ihned po spánku a na noc nosit spodní prádlo. Vajíčka zabíjejí vysoké teploty při praní, ale také žehlení či sušení v sušičce. Je dobré ráno odkrýt postel a roztáhnout závěsy. Častěji luxovat, stírat povrchy a dezinfikovat WC. K léčbě se používají antiparazitika, která pacient užije jednou a pak opakuje dvakrát po 14 dnech, čímž by se roupy měli zabít ve všech svých stádiích života. Růst a prospívání roupů podporuje rafinovaný bílý cukr, proto je dobré jeho konzumaci omezit.