Co to je?
Hypotyreóza je poměrně závažné endokrinní onemocnění, při kterém je snížena funkce štítné žlázy. Ta produkuje méně hormonů, než by měla a proto je v nerovnováze celý organismus a metabolické děje. Postihuje převážně ženy, v České republice mluvíme o 15 – 20%. Vzácněji se objevuje u malých dětí, ale není výjimečná u zvířat, zejména u koní. Známe také hypertyreózu, která naopak produkuje nadměrné množství hormonu tyroxinu.
Příčiny
U hypotyreózy rozlišujeme primární a sekundární příčiny. Mezi primární patří strumektomie, což je odstranění štítné žlázy, dále dlouhodobý nedostatek jódu (, to je však velice vzácné díky jodizaci soli a přístupu k potravinám s obsahem jódu). Hypotyreóza se může také rozvinout u onkologických onemocnění, po léčbě radioaktivním jódem. Sekundární příčinou je snížená tvorba tyreostimulačního hormonu. Vzácně se můžeme setkat s vrozenou hypotyreózou, dále při nedostatečně vyvinuté štítné žláze a narušení činnosti štítné žlázy léky či stravou.
Příznaky
Jak již bylo zmíněno v úvodu, při hypotyreóze se vylučuje nedostatečné množství hormonu tyroxinu, což pak ovlivňuje celé fungování našeho metabolismu. Příznaky jsou zprvu pomalé a nenápadné, tím pádem i těžko rozpoznatelné od jiných onemocnění. Objevuje se únava a zácpa. Po úplném rozvinutí nemoci se setkáváme se spavostí, celkovým vyčerpáním a zpomalením organismu v důsledku nedostatku kyslíku v těle. Pacienti si často stěžují na několikadenní zácpu, s tím spojené bolesti břicha a někdy může dojít až k neprůchodnosti střev. Běžné je přibývání na váze nebo také obezita a s tím spojené otékání nohou. Může se také zpomalit srdeční činnost, přidružuje se malátnost a apatie. Díky nedostatečnému prokrvování bývá člověk zimomřivý. Dalším příznakem je vysušená kůže a vypadávání vlasů, plus u žen nepravidelná menstruace.
Léčba
Lékař zjistí onemocnění pohmatem štítné žlázy, z krve, ultrazvukem či biopsií. Léčba spočívá v celoživotním užívání chybějícího množství hormonů.