Co to je?
Jedná se o dětské infekční virové onemocnění, kterým se mohou nakazit i dospělí lidé, avšak to se stává zřídka. Je to velice nakažlivá choroba, jelikož se přenáší kapénkovou a ortofekální cestou. Jakmile pátou nemoc jednou člověk prodělá, má odživotní imunitu. Průběh nemoci může mít těžší i lehčí podobu. Pozor! Pátá nemoc může být nebezpečná pro těhotné ženy v druhém trimestru, kdy hrozí poškození až úmrtí plodu. Pravděpodobnost nákazy je přibližně 5-10%.
Příčiny
Pátou nemoc způsobuje Parvovirus B19, který se tedy přenáší vzduchem či ortofekálním způsobem – proto je velice důležité si důkladně omývat ruce po použití toalety. Objevuje se nejčastěji u malých dětí ve věku od 2-6 let. Velice snadno a rychle se přenáší ve školkových kolektivech. Epicentrem bývají také dětská centra, plavecké bazény, hromadná městská doprava, obchodní centra, atp. Pátá nemoc se také může přenést placentou z matky na dítě.
Příznaky
Své pojmenování toto onemocnění získalo díky tomu, že se projevuje horečkou a vyrážkou – podobně je tomu u infekčních spalniček, zarděnek, neštovic, spály a šesté nemoci.
Inkubační doba je 1-2 týdny, přičemž nejvíce infekční je dítě přibližně týden před propuknutím nemoci. Nejčastěji se objevuje v jarním období. Mezi první příznaky patří teplota či horečka, únava a bolest svalů + kloubů, jak tomu bývá u nachlazení. Proto zprvu pátá nemoc nejde rozpoznat. Poté se objevuje vyrážka na tvářích a kolem nosu – vytváří dojem motýla, také na trupu, nohou a na hýždích. Příznaky postupně mizí mezi 6-10 dny. Průběh nemoci se může různit.
Prevence a léčba
Jedinou prevencí je vyhýbat se velkým kolektivům dětí a místům s větším počtem lidí. Což je v podstatě v dnešní době nemožné. Léčí se pouze příznaky – tzn. srážení teploty a podání antihistaminik, které pomáhají při svědění.