Co to je?
Kinetóza bývá také označována jako „nemoc z pohybu“, avšak v podstatě se jedná o nepříjemný fyzický stav, kdy zrakové vjemy nesouhlasí s vjemem pohybu těla. Buď oči vnímají klid a tělo se pohybuje, nebo přesně naopak. Souvisí to s vestibulárním systémem a nervovou soustavou. Centrum zhodnotí, že tělo se pohybuje, ale rovnovážné ústrojí podává opačnou informaci. Příkladem je mořská nemoc, nevolnosti v autě či autobuse, letadle, atp. Kinetóza se častěji objevuje u malých a školních dětí, u někoho přetrvává celý život. Někdy se objevuje i u žen po porodu.
Příčiny
Příčiny byly již zmíněny v úvodu. Jedná se o nesouhlasné informace o pohybu a klidu, které jsou mozku podávány. Ten má pak problém vyhodnocovat, zda je tělo v pohybu nebo v klidu.
Příznaky
Kinetóza je nepříjemný stav, který má různě silné příznaky dle citlivosti a stáří člověka. Typickým příznakem je pocit na zvracení nebo zvracení, nadměrné pocení, bledost, dále také závratě. Někdy se může objevit rychlé snížení krevního tlaku a bolest hlavy. Někteří pacienti popisují pocit těžkosti, nadýmání, někdy i říhání a nadměrné tvoření slin. Někdy se mohou příznaky objevovat ještě dlouho po tom, co pohyb skončil – to platí zejména o plavbě. „Houpání jako na vlnách“ může přetrvávat i několik hodin či dní potom, co je člověk již na souši.
Prevence a léčba
Dobrou prevencí je užívání léků a prostředků, které od nevolnosti pomáhají. Je to například kinedril nebo nokinal. Pro malé děti se dokonce vyrábí ve formě lízátka, pro větší ve formě žvýkačky. Dobrou prevencí je také omezení těžkého jídla před cestou, po dobu jízdy zajistit přívod čerstvého vzduchu a člověk by se měl dívat dopředu, kdy vidí směr pohybu. Pro případ nouze je dobré mít při ruce pytlík na případné zvracení. Léčba jako taková neexistuje.