Co to je?
Rakovina děložního čípku je závažné nádorové onemocnění, které může být i smrtelné. V některých případech se ale jedná o benigní nádor, což znamená nezhoubný. Častější je však maligní, tedy karcinogenní – zhoubný. Proto se doporučují pravidelné půlroční prohlídky u lékaře, které by mohly onemocnění odhalit. Ženy se mohou nechat dobrovolně očkovat. V rozvojových zemích se rakovina děložního čípku vyskytuje častěji z důvodu hojného výskytu infekcí a malou prevencí.
Příčiny
Příčinou vzniku jsou lidské papilomaviry, kterých je hned několik druhů. Ve většině případů se před objevením samotného nádoru objeví cervikální intraepitelové léze. Ty mohou mít různé stupně rizika, ale je možné že sami úplně vymizí. Rakovina děložního čípku se vyskytuje častěji u žen mezi 45-55 rokem života a u žen, které prodělaly více porodů. Příčinou je také promiskuita, jak v minulosti, tak v přítomnosti, jelikož papilomaviry jsou pohlavně přenosné. Bohužel ohroženy jsou i ženy, jejichž partner je promiskuitní či byl v minulosti. Neléčené dlouhodobé infekce pochvy jsou také jedním z důvodu vzniku nádoru. Rakovina děložního čípku se také častěji objevuje u žen s poruchou imunity, oslabených virem HIV a u kuřaček.
Příznaky
Nejprve se objevuje vaginální výtok, poté bílý poševní výtok, objevuje se bolest při pohlavním styku, bolest a pálení při močení, nakonec krvácení mimo pravidelný menstruační cyklus.
Léčba
Je důležité chodit na gynekologii na preventivní prohlídky. Doktor může provést Pap screening, kterým se mohou odhalit cervikální intraepitelové léze, které se nemusí rozvinout v nádorové onemocnění. Lékař zvolí druh léčby dle závažnosti onemocnění. Může se jednat o menší chirurgický zákrok, pokud je nádor pokročilý – odejmutí dělohy nebo také radiologické léčení. Nádor také může metastazovat do jiných částí těla.