Co to je?
Toxický šok se vyskytuje poměrně vzácně, avšak může postihnout jak ženy, tak muže i děti. Jedná se o napadení organismu toxickými látkami, které produkují bakterie, zejména zlatý stafylokok nebo-li stafylokokus aureus někdy i streptokok nebo-li streptococcus pyogenes. Tyto bakterie se mohou pomnožit na sliznicích člověka a pak produkují toxiny za účelem poškození organismu. Jestliže přesáhnou určitou mez, může dojít až ke smrti. Nejčastěji se toxický šok objevuje žen v období menstruace nebo po ní a to v souvislosti s používáním hygienických tampónů.
Příčiny
Jedna z příčin byla již výše zmíněna. Důsledkem používání tampónů, které nejsou dostatečně často měněny, může u žen dojít k toxickému šoku. Avšak toxický šok se může rozvinout po jakémkoliv osídlení sliznic, ran, orgánů bakteriemi stafylokoka či streptokoka. Infikovány mohou být i drobná poranění, puchýře, ale i popáleniny či močový měchýř a ledviny. Bohužel člověk se může nejsnadněji nakazit v nemocnici, kde jsou tyto bakterie stále přítomné a jsou rezistentní – tzn. že je nelze zlikvidovat použitím dezinfekčních prostředků. V některých zemích se v nemocnicích v boji se streptokoky a stafylokoky používá ultrafialové světlo.
Příznaky
U někoho se nákaza nemusí projevit a je pouze nosičem. Ten pak může nakazit další pacienty. Zvýšené opatrnosti a kontroly se dbá u lidí po větších chirurgických zákrocích, kde by infekce těmito bakteriemi komplikovala hojení ran a zdravotní stav pacienta. Toxický šok je nejprve projevuje náhlým nástupem vysoké horečky, přičemž se pacientovi prudce sníží tlak. Na kůži se objeví červené tečky či vyrážka a kůže se může zabarvit do červena. Objevuje se překrvení sliznic – např. nosní, krční, pochvy, atd. Stav je doprovázen zvracením a průjmy. Přibližně týden až čtrnáct dnů od prvních příznaků se pacientovi začne olupovat kůže na obličeji a na těle.
Léčba
Důležité je co nejdříve podat pacientovi antibiotika.