Co to je?
Rakovina slinivky břišní se odborně nazývá karcinom pankreatu a ve velké většině případů se jedná o zhoubné nebo-li maligní nádorové onemocnění. Bohužel bývá velice agresivní a brzy vytváří metastázy (laicky řečeno nová ložiska bujení). Proto se s léčbou musí začít co nejdříve, bez lékařské pomoci se délka života pacienta odhaduje na šest měsíců. Na druhé straně, léčba většinou život prodlouží jen o několik měsíců, ale pacienta nevyléčí. Dle posledních studií počet onemocnění karcinomem pankreatu stále stoupá, přičemž častěji postihuje muže. V České republice mluvíme o 15-20 nových nemocných na 100 000 obyvatel.
Příčiny
Jednou z hlavních příčin rakoviny slinivky břišní je kouření. To totiž způsobuje poškození genů, zodpovědných za regulaci buněčných cyklů – produkci buněk a jejich zaniknutí. Přesněji řečeno díky tomu dochází k nadměrnému množení buněk, které neodumírají a neplní správně svou funkci. Po nějaké době, slinivka přestává úplně fungovat a nastávají problémy s produkcí enzymů a hormonů, posléze lidský organismus kolabuje.
Příznaky
Slinivka břišní je velice důležitý orgán v našem těle, ve kterém se tvoří enzymy, jež rozkládají potravu. Produkuje také hormony. Jedním z nich je inzulín – ten reguluje hladinu cukru v krvi. Jestliže pankreas přestane fungovat, objevuje se u pacienta žloutenka, bolesti břicha, nevolnosti a někdy i bolest v bederní oblasti. Velice často pacient nebývale hubne. Vysoké procento nemocných přijde na nádor pozdě, proto bývají metastáze už na plicích a játrech.
Léčba
Čím dříve se karcinom pankreatu odhalí, tím lépe. Vyšetřuje se pomocí CT či ultrazvukového vyšetření. Dále lékař může udělat test nádorových markerů, endoskopický ultrazvuk nebo ERCP. Jestliže se karcinom pankreatu potvrdí, přistupuje se k chirurgickému odstranění, někdy se musí zavést drény nebo steny. Často pacient podstupuje ozařování a chemoterapii.