Co to je?
Zápal plic, odborně pneumonie, je infekční onemocnění převážně plicních sklípků. Přesněji řečeno se jedná o zánět, který je způsoben viry nebo bakteriemi vzácněji pak autoimunitními onemocněními. Ročně zápalem plic onemocní přibližně 7% světové populace, převedeno na čísla, mluvíme o cca 450 milionech pacientů. Jedná se o smrtelné onemocnění – ročně zemře cca 4 miliony lidí. Rizikovou skupinou jsou malé děti, staří lidé a lidé z rozvojových zemí. Díky vakcinaci a antibiotikům se daří snižovat počet úmrtí.
Příčiny
Nejčastější příčinou zápalu plic jsou viry nebo baterie nebo kombinace obojího najednou. Z bakterií můžeme zmínit streprococcus pneumoniae a staphylococcus aureus. Nebezpečné jsou také chlamydie. Z virů můžeme zmínit adenoviry, rhinoviry a koronaviry. Dále stojí za zmínku paraziti, například Toxoplasma gondii, škrkavka dětská, háďátkostřevní, atd. Vzácně se také objevuje pneumonie způsobena plísněmi, zejména u lidí s onemocněním AIDS. Nesmíme opomenout, že více náchylní k zápalu plic jsou kuřáci, alkoholici, lidé trpící chronickou obstrukční plicní nemocí, chronickým onemocněním jater a plic.
Příznaky
Typické příznaky jsou nejdříve suchý, dráždivý kašel, postupně se měnící v produktivní, doprovázený dušností a bolestí na hrudi. Objevuje se zvýšená teplota nebo horečka, někdy i zimnice. Dalším příznakem je zrychlené dýchání, u starších pacientů se může objevit zmatenost. V závažnějších případech je viditelná promodralá kůže, zvracení, křeče, extrémně vysoké horečky a později poruchy vědomí.
Léčba
Jakmile se objeví výše zmíněné příznaky, je nutné vyhledat lékaře. Ten zápal plic zjistí pomocí rozboru krve a rentgenového snímku plic. Ve většině případů je nutná hospitalizace. Léčba probíhá za pomoci antibiotik. Pokud je pacient ve vážném zdravotním stavu, je umístěn na jednotce intenzivní péče.