Co to je?
Pneumotorax lze laicky popsat jako vniknutí vzduchu v oblasti hrudníku, přesněji řečeno mezi poplicnici a pohrudnici. V důsledku toho dochází k omezení nebo zástavě dýchání. Za normálních podmínek je v pohrudniční dutině podtlak, ale jakmile dojde k pneumotoraxu, podtlak se vyrovnává s tlakem atmosférickým a dochází tak ke smrštění plic. Selhává dýchání a může dojít až ke smrti.
Příčiny
Rozlišujeme hned několik druhů pneumotoraxu podle příčin jeho vzniku. Nejprve můžeme zmínit samovolný nebo-li spontánní, který se objevuje z nenadání u lidí, u kterých se pneumotorax objevil již dříve v rodině, a nebo následkem plicních onemocnění, jako je např. cystická fibróza. Dále známe úrazový pneumotorax, který vzniká následkem poranění hrudníku, průdušek nebo jícnu. Dále ventilový nebo-li záklopkový, jež je velice nebezpečný. Při nádechu vzduch vniká dovnitř a při výdechu se rána uzavírá. V pohrudnici se hromadí vzduch a utlačuje postupně všechny orgány, které selhávají. K pneumotoraxu může také dojít důsledkem lékařského ošetření – např. mechanickou ventilací s přetlakem, katetrizací podklíčkové žíly, po biopsii, atp. Naproti tomu záměrný pneumotorax se používá při endoskopickém vyšetření hrudní dutiny.
Příznaky
Nejprve se objevuje bolest na hrudníku, dýchací obtíže a dávivý kašel. V některých případech může být slyšet zvuk unikajícího vzduchu z hrudní oblasti. Z rány pak vytéká zpěněná krev.
Léčba
Jestliže jsme přítomni u pneumotoraxu druhé osoby, musíme okamžitě volat první pomoc. Postupujeme dle instrukcí první pomoci. Jestliže nemáme telefon, ihned poskytneme první pomoc – postiženého uklidníme a snažíme se, aby dýchal pravidelně, ránu překryjeme sterilním polopropustným krytím. Pokud je v ráně cizí těleso, nikdy ho nevytahujeme. Jestliže postižený upadne do bezvědomí, zahájíme resuscitaci.