Co to je?
Břišní tyfus se také označuje jako „nemoc špinavých rukou“ a způsobuje ji bakterie Salmonella typhi. Tu člověk získá buď ze stravy či z nedodržování základních hygienických pravidel. Bakterie se také přenáší kontaminovanou vodou a množí se pak v krvi. Poté se přesouvají do zažívacího traktu a stolicí odchází ven. Voda kontaminovaná výkaly bacilonosiče je pak centrem nákazy. U bacilonosiče se nemusí projevovat žádné příznaky, jen nákazu šíří. Inkubační doba je ve většině případů 14 dnů, ale pohybuje se v rozmezí od 7 do 21 dnů. Důležité je zmínit, že tyfus se objevuje více v zemích s teplým klimatem a tam, kde jsou snížené hygienické podmínky. Proto je dobré se před návštěvou některých zemí nechat přeočkovat. V České republice se vyskytuje paratyfus typu B. Jedná se o smrtelné onemocnění.
Příčiny
Některé z příčin jsme již zmínily v úvodu. Jedná se tedy o nedodržování základních hygienických pravidel. Břišní tyfus se zpravidla přenáší fekálně-orální cestou, také kontaminovanou stravou a vodou. Proto je důležitá ochrana pitné vody.
Příznaky
U dětí bývá průběh nemoci mírnější. Jinak se objevují vysoké horečky, bolesti hlavy a břicha, nechutenství, ale i malátnost, zimnice, vyrážka, nižší srdeční činnost doprovázená celkovou slabostí, nespavost a poruchy vědomí, povlak na jazyku a zubech, vzedmuté břicho. V některých případech se objevuje i průjem nebo naopak zácpa, zvětšení jater nebo sleziny. Příznaky mohou trvat až čtyři týdny. Může také dojít ke komplikacím jako je krvácení do střev, zánět pobřišnice či žlučníku a ke smrti.
Prevence a léčba
Důležitou prevencí je důkladné mytí rukou po navštívení toalety a při cestách do rozvojových oblastí dbát na zvýšenou hygienu a vybírání si míst, kde se stravujete, a nedopřávat si do nápojů led. Tyfus se léčí antibiotiky a je nutná hospitalizace a izolace. U bacilonosiče bývá nutné odstranění žlučníku, kde je zdroj infekce.