Co to je?
Vzteklina je virové onemocnění zvané zoonóza – tzn. že se přenáší ze zvířete na člověka. Je to nebezpečné a smrtelné onemocnění. Pokud se člověk od zvířete nakazí, musí být okamžitě naočkován a musí mu být podány imunoglobuliny. Jakmile u něj nemoc propukne, do několika dnů umírá. Úmrtnost na vzteklinu je téměř stoprocentní. Každý rok zemře na světě přes padesát pět tisíc lidí na toto onemocnění, zejména v Asii a Africe, kde jsou domácí zvířata minimálně očkována. Vzteklina se přenáší slinami, nejčastěji kousnutím, proto bylo v roce 1953 v České republice zavedeno celoplošné očkování psů. Později se začaly očkovat i lišky (od roku 1989 do roku 2009). V roce 2004 byla Česká republika prohlášena za vztekliny prostou.
Příčiny
Vzteklinu způsobuje virus vztekliny, přesněji RNA virus z rodu lyssavirů, který se na člověka přenese nejčastěji pokousáním od nakaženého zvířete. Vzteklina se objevuje u teplokrevných živočichů, výlučně u savců. Inkubační doba je 10 dní až půl roku – v závislosti na místě pokousání a dávce viru.
Příznaky
Vzteklina má u zvířat několik forem a stádií. Nejdříve se u zvířete projevují změny chování – apatie, stres a objevuje se nemožnost polykat, tím pádem zvíře začíná slintat. Poté nastupuje druhé stádium, kdy zvíře začne být agresivní, objevuje se u něj silné svědění kůže, ochrnutí hlasivek a šilhání. V konečném stádiu zvířeti ochrnou končetiny, konečník a močový měchýř, následuje smrt.
U člověka virus vztekliny putuje do mozku, kde způsobuje encefalitidu. Nejprve se u lidí objevují projevy jako chřipka. Poté dochází ke změně chování, objevují se záchvaty vzteku, absence strachu, křeče, bolesti svalstva, nadměrné slintání a extrémní vzrušivost na zvuky – např. obyčejné polknutí vyvolává prudkou reakci. Člověk upadá do komatu, ochrnují všechny svaly v těle a nastává smrt. Pacient umírá na vzteklinu během několika dnů.
Léčba
Důležité je co nejdříve nakaženého naočkovat. Čím delší prodleva od nakažení, tím větší riziko smrti.