Co to je?
Nadýmání, meteorismus nebo také plynatost je jev, kdy se v lidských střevech tvoří nadměrné množství plynů a samovolně odchází z těla ven. Únik plynů z těla se pak označuje jako flatulace. Nadýmání je běžné a každý ho někdy zažil, avšak někteří lidé jsou citlivější a trpí plynatostí častěji, což je pak velice nepříjemné. Obzvláště pokud má člověk opustit domov a pohybovat se mezi lidmi – v zaměstnání, ve škole, v obchodě, apod. Plynatost může být doprovázena různě silnými křečemi či bolestmi v oblasti dutiny břišní a střev.
Příčiny
Rozlišujeme dva druhy flatulace – vaginální a anální. Při vaginální odchází plyny z pochvy, které se tam mohou nahromadit během sexu nebo také cvičením, protahováním. Nadměrnou anální flatulaci pak způsobují některé potraviny. Mírně nadýmavé potraviny jsou například – kuřecí maso, libové hovězí, ryby, rajče, okurka, ořechy, jablka, atd. Středně nadýmavé jsou – lilek, brambory, pečivo, atd. Silně nadýmavé jsou například – luštěniny, mléčné výrobky, kapusta, cibule, brokolice, květák, hroznové víno, atd. Na množství vytvořených plynů ve střevech má také vliv osídlení prospěšnými bakteriemi našich střev a jejich činnost. Každý člověk má toleranci na potraviny individuální. Plynatost se častěji objevuje u těhotných žen, jelikož se zpomaluje trávení a také u starých lidí.
Příznaky
Nejprve se objevují pocity plnosti neboli nafouknutí, poté plyny v nadměrné míře odchází z těla. Pokud se však hromadí, pacient pociťuje bolesti nebo také křeče břicha a střev.
Prevence a léčba
Člověk si sám může vytipovat potraviny, které mu způsobují nadýmání a vyhnout se jim, upravit jídelníček. Dále je také důležité dbát na způsob stravování, plynatost způsobuje také hltání, rychlé stravování za chůze, ve stresu, atp. Pokud však jde o časté, nesnesitelné nadýmání, je nutné navštívit lékaře. Ten ve většině případů upraví jídelníček tak, že se vyřadí po určitou dobu některé potraviny. Ve vážnějších případech může lékař předepsat flatulentia či probiotika.