Co to je?

Nadýmání, meteorismus nebo také plynatost je jev, kdy se v lidských střevech tvoří nadměrné množství plynů a samovolně odchází z těla ven. Únik plynů z těla se pak označuje jako flatulace. Nadýmání je běžné a každý ho někdy zažil, avšak někteří lidé jsou citlivější a trpí plynatostí častěji, což je pak velice nepříjemné. Obzvláště pokud má člověk opustit domov a pohybovat se mezi lidmi – v zaměstnání, ve škole, v obchodě, apod. Plynatost může být doprovázena různě silnými křečemi či bolestmi v oblasti dutiny břišní a střev.

Příčiny

Rozlišujeme dva druhy flatulace – vaginální a anální. Při vaginální odchází plyny z pochvy, které se tam mohou nahromadit během sexu nebo také cvičením, protahováním. Nadměrnou anální flatulaci pak způsobují některé potraviny. Mírně nadýmavé potraviny jsou například – kuřecí maso, libové hovězí, ryby, rajče, okurka, ořechy, jablka, atd. Středně nadýmavé jsou – lilek, brambory, pečivo, atd. Silně nadýmavé jsou například – luštěniny, mléčné výrobky, kapusta, cibule, brokolice, květák, hroznové víno, atd. Na množství vytvořených plynů ve střevech má také vliv osídlení prospěšnými bakteriemi našich střev a jejich činnost. Každý člověk má toleranci na potraviny individuální. Plynatost se častěji objevuje u těhotných žen, jelikož se zpomaluje trávení a také u starých lidí.

Příznaky

Nejprve se objevují pocity plnosti neboli nafouknutí, poté plyny v nadměrné míře odchází z těla. Pokud se však hromadí, pacient pociťuje bolesti nebo také křeče břicha a střev.

Prevence a léčba

Člověk si sám může vytipovat potraviny, které mu způsobují nadýmání a vyhnout se jim, upravit jídelníček. Dále je také důležité dbát na způsob stravování, plynatost způsobuje také hltání, rychlé stravování za chůze, ve stresu, atp. Pokud však jde o časté, nesnesitelné nadýmání, je nutné navštívit lékaře. Ten ve většině případů upraví jídelníček tak, že se vyřadí po určitou dobu některé potraviny. Ve vážnějších případech může lékař předepsat flatulentia či probiotika.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Cysta na vaječníku